ATM kullanımının işlem maliyetleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of ATM use on transaction costs
  1. Tez No: 913248
  2. Yazar: TURGAY TOMBAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BALKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşlem maliyetleri, bireylerin veya kurumların belirli bir mal veya hizmeti temin etmek amacıyla katlanmış oldukları maliyetlerin toplamını ifade etmektedir. İşlem maliyetlerinin sıfırlanmasının mümkün olmadığı fakat işlem maliyetleri içerisinde var olan çeşitli etmenlerin maliyetlerini düşürerek işlem maliyetlerini en az seviyelere indirmek mümkündür. Teknolojik gelişmeler ile birlikte bilgiye ulaşımın hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmesi bilgi maliyetlerini azaltmaktadır. Bankacılık sektörü içinde teknolojik gelişmeler ile birlikte yaygınlaşan ve gelişen Otomatik Vezne Makineleri (ATM) ile bankacılık sistemi işlem maliyetlerinin azaltılması, bankacılık hizmetlerinde süreklilik sağlama açısından önemli bir alternatif dağıtım kanalıdır. ATM kullanımı ile birlikte bireylerin günün her saatinde bankacılık hizmetlerini gerçekleştirebilmeleri, banka şubelerine bağımlı olmadan nakde ulaşması hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde mümkün olmaktadır. Bu sayede bireylerin banka şubelerine giderek harcayacakları zaman ve ulaşım maliyetleri azalmaktadır. Bu çalışmada, ATM kullanımlarının işlem maliyetleri üzerine etkileri analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan veriler kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiş olup 541 kişiden anket tekniği ile toplanmıştır. Regresyon analizi bulguları ATM kullanımının bireylerin işlem maliyetlerini azalttığını göstermektedir. Ayrıca medeni hal ve gelir değişkenleri ile işlem maliyetleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Buna göre, evli bireyler bekarlara göre ATM kullanımının işlem maliyetlerini daha fazla azalttığını düşünmektedirler. Üst gelir grubundaki bireyler ise diğer bireylere göre ATM kullanımının işlem maliyetlerini daha az azalttığı görüşündedirler.
Özet (Çeviri)
Transaction costs refer to the total costs individuals or institutions incur to obtain a specific good or service. It is not possible to eliminate transaction costs, but it is possible to reduce transaction costs to minimum levels by reducing the costs of various factors present in transaction costs. With technological developments, access to information quickly and efficiently reduces information costs. Automatic Teller Machines (ATMs), which have become widespread and developed with technological developments in the banking sector, are an essential alternative distribution channel for reducing banking system transaction costs and ensuring continuity in banking services. With ATMs, individuals can perform banking services at any time of the day and access cash quickly, easily, and securely without being dependent on bank branches. In this way, the time and transportation costs individuals will spend going to bank branches are reduced. This study analyzed the effects of ATM use on transaction costs. The data used in the study was selected by convenience sampling method and collected from 541 people by survey technique. Regression analysis findings show that ATM usage reduces individuals' transaction costs. In addition, a significant relationship was found between marital status, income variables, and transaction costs. Accordingly, married individuals think that ATM usage reduces transaction costs more than single individuals. Individuals in the upper-income group think that ATM usage reduces transaction costs less than others.