Sulardan organik ve anorganik atıkların uzaklaştırılması
- Tez No: 91409
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA TUNÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
l.OZET Bu çalışmada sulardaki bazı anorganik ve organik kirliliklerin giderilmesi araştırıldı. Anorganik kirliliklere örnek olarak Zn, Cd, Co, Ni metaUerinin iyonları ve organik kirliliğe örnek olarak acidol ile çalışıldı. Çevreye büyük zararlar verdiği bilinen bu İdrliliklerin sulu çözeltilerden uzaHaştrnlması için adsorpsiyon ve denge diyaliz yöntemleri kullanıldı Adsorpsiyon çalışmalarında doğal bir adsorban olarak Bolu-Göynük yöresi bitümli şistleri seçildi. Sularda anorganik kirlilik olarak bulunan İM değerlikli metal iyonlarının (Zn, Cd, Co, Ni) adsorpsiyon verilerinin Freundlinch, Langmuir ve Dubinin izotermlerine uygunluğu, pH ve sıcaklığın adsorpsiyon kapasitesine etkisi, zamana karşı yüzde uzaklaştırma, kolon verimleri ve desorpsiyon hızlan araştırıldı. Langmuir adsorpsiyon izoterminin çalışılan tüm metal iyonları için en yüksek korelasyon katsayısı verdiği bulundu. Metal iyonlarının yalın ve karışımlardan adsorpsiyon yüzdeleri karşılaştırıldı. Suda Anorganik kirlilik olarak bulunan iki değerlikli metal iyonlarının (Zn, Cd, Ni, Co) suda iyonlaşabilen bir Ligantla Dietüentriaminpentaasetik asit (DTPA) kalıcı kompleksleri oluşturularak, suda iyonlaşabilen katyonik bir polielektrolit olan PDADMAC tarafında elektrostatik olarak tutulması denge diyaliz yöntemiyle çalışıldı. Metallerin tek basma ve birlikte bulundukları ortamlar için diyaliz sonuçlan karşılaştırıldı. Bu metal iyonlarının denge diyaliz yöntemiyle uzaklaştırılmasma ortamda C1O42", Ca2+ ve Mg2+ iyonlarının bulunmasının etkisi de araştınldı. DTPA, PDADMAC kanşımının çalışılan metal ionlannı uzaklaştırmada etkili olduğu saptandı. Acidolun sulu ortamdan meşe talaşı ve aktif karbon yüzeyinde adsorpsiyonu çalışıldı ve sonuçlar Langmuir izotermine uygulandı. AcidoPunPDADMAC tarafından tutunarak sulu ortamda denge diyaliz yöntemiyle uzaklaştırılması çalışıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY In this study the removal of some inorganic and organic pollutants from aqueous solution was studied. Zn,Cd,Co,Ni metal ions and acidol were chosen as example to inorganic and organic pollutants respectively. Adsorption and equilibrium dialysis methods were applied to remove these pollutants from aqueous solutions. In adsorption studies bituminuous shale that is a natural adsorbent from Bolu-Göynük region was used. In order to know the adsorption capacity of the bituminuous shale in relation to the Zn,Cd,Co,Ni ions, experimental data points were fitted the Langmuir, Freundlich and DR isotherms more over influence of pH and temperature on adsorption capacity,percent removal against time column efficiency and desorption rate were also studied. Adsorption of these divalent metal ions compared in single component and quarternary systems. The Langmuir isotherms have been found to have the highest regression correlation corefficient. The adsorption of acidol on sawdust and on activated carbon was studied and the results optained were applied to the Langmuir isotherm. The association of Acidol with PDADMAC was studied by equilibrium dialysis method. In equilibrium dialysis experiments diethylenetriaminepentaacetic acid(DTPA) was used to bind inorganic divalent metal ions such as Zn2+,Cd2+'Ni2+andCo2+.A cationic polyelectrolyte polydiallyldimenthylamonium chloride, PDADMAC binds the DTPA or metal ion DTPA complexes electrostatically and prevents their passage through the dialysis membran. The result obtained for each metal ions alone and from mixture compared. Equilibrium dialysis studies showed the effectiveness of PDADMAC-DTPA mixture in binding Zn2+,Cd2+'Ni2+ and Co2+ ions. The effect of metal ion concentration and presence of Cr04"2, Ca+2 and Mg+2 were discussed.