Turunçgillerde ekşi çürüklük hastalığına karşı hasat sonrası fungisit kombinasyonlarının ve antagonist mayaların etkinliği üzerinde çalışmalar
Studies on the effict of postharvest fungicide combinations and antagonist yeasts against sour rot on citrus fruits.
- Tez No: 914368
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Geotrichum citri-aurintii, turunçgillerde hasat sonrası ekşi çürüklük hastalığına ve ekonomik zarara yol açan çok önemli bir etmendir. Bu çalışma turunçgil meyvelerinde fungisitlerin ve mayaların ekşi çürüklüğe karşı etkinliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Fungisitlerin in vitro koşullarda Geotrichum citri-aurantii'ye etkinlikleri belirlenmiştir. En yüksek ED50 değeri thiabenazole (111,965 µg/ml) iken, en düşük ED50 değerine sahip fungisit guazatine olarak saptanmıştır (0,043 µg/ml). Maya izolatlarının (A15/1, P1/3, 173/6, L22/1) etmene karşı etkilerinin belirlendiği çalışmalar sonucunda, maya izolatlarının çürüklüğü baskılamada potansiyel bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Fungisitlerin mandarin meyveleri üzerinde etkinliklerinin belirlenmesi çalışmalarında, %66,66 oranla en yüksek etkiyi gösteren guazatine, %8,33 oranla imazalil ve %12,50 oranla fludioxanil+ pyrimethanili+ azoxystrobin+imazalil fungisit karışımı olmuştur. Bu fungisitler limon meyveleri ile yapılan çalışmada da flu+ pyri+ azox+ imazalil fungisit karışımı %39,47 oranla etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Geotrichum citri-aurintii is a very important pathogen causing postharvest sour rot disease and economic losses in citrus fruits. This study was conducted to determine the effectiveness of fungicides and yeasts against sour rot in citrus fruits. The effectiveness of fungicides against Geotrichum citri-aurantii in invitro conditions was determined. While the highest ED50 value was observed in thiabenazole (111.965 µg/ml), the fungicide with the lowest ED50 value was found at guazatine (0.043 µg/ml). As a result of studies determining the effects of yeast isolates (A15/1, P1/3, 173/6, L22/1) against the pathogen, it was observed that yeast isolates did not have a potential effect in suppressing rot development. In the studies to determine the effectiveness of fungicides on mandarin fruits, guazatine has the highest efficcays with 66.66%, imazalil with 8.33% and the mixture of fungicides; fludioxanil + pyrimethanili + azoxystrobin + imazalil with 12.50% In the study conducted with these fungicides on lemon fruits, the flu + pyri + azox + imazalil fungicide mixture was effective by 39.47% on decay development.