Betonarme kirişlerde hasar durumunun titreşim testleri kullanılarak belirlenmesi
Identification of damage status in rc beams by vibration tests
- Tez No: 914384
- Danışmanlar: PROF. DR. NİNEL ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yapılar zaman içerisinde kaldığı olumsuz etkenlerden dolayı kalıcı olarak hasara uğrayabilmektedir. Hasarın nedenleri arasında tekrarlı yüklemelerden kaynaklı yorulmalar, yaşlanma, donatılarda meydana gelen korozyon, aşırı titreşim, kapasiteyi aşan yüklemeler gibi sebepler gösterilebilir. Yapının işlevini emniyetli bir şekilde yerine getirebilmesi için oluşan hasarların belirlenmesi, onarılması ve izlenmesi gerekmektedir. Betonarme kirişler yapılarda döşemelerden gelen yükleri kolonlara aktaran temel yapı elemanlarından biridir. Bu tezde betonarme kirişlerde oluşan hasarların titreşim testleri kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamında yapılan deneysel çalışmada 4 adet betonarme kiriş hazırlanmış ve kirişlerin hasarsız ve hasarlı durumuna ait modal parametreler (frekans ve mod şekli) elde edilmiştir. Her bir kirişin hasarsız ve hasarlı durumuna ait modal parametrelerindeki değişimler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre hasara uğramış olan kirişlerin rijitliklerinin azalması nedeniyle doğal titreşim frekanslarında düşüş olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen birinci ve ikinci mod şekillerinin hasara uğradıktan sonra hasarsız duruma göre birtakım değişiklere uğradığı tespit edilmiştir. Frekans ve mod şekillerinin değişiminden hasarın şiddeti ve lokasyonu belirlenmiştir. Titreşim test tekniklerinin yapılarda oluşan hasarları yerel ve global olarak belirlemede etkili bir tahribatsız yapı sağlığı yöntemi olduğu sonucu da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Structures may be permanently damaged due to negative factors over time. Reasons for damage may include fatigue due to repetitive loading, aging, corrosion of reinforcement, excessive vibration, and loading exceeding capacity. In order for the structure to perform its function safely, damage must be identified, repaired and monitored. Reinforced concrete beams are one of the main structural elements that transfer the loads from the slabs to the columns in structures. In this thesis, it is aimed to detect the damages occurring in reinforced concrete beams by using vibration tests. In the experimental study, 4 reinforced concrete beams were prepared and the modal parameters (frequency and mode shape) of the undamaged and damaged states of the beams were obtained. Changes in the modal parameters of each beam in its undamaged and damaged states were examined. According to the results obtained, it was determined that there was a decrease in the natural vibration frequencies of the damaged beams due to the decrease in their stiffness. Additionally, it has been determined that the first and second mode shapes obtained undergo some changes after being damaged compared to the undamaged state. The severity and location of the damage were determined from the change of frequency and mode shapes. It has also been concluded that vibration testing techniques are an effective non-destructive structural test method in determining local and global damages in structures.