Türkiye'de yaşayanların kafa yapılarının morfolojik incelenmesi ve kafa yüksekliğinin boy uzunluğu ile olan ilişkisi
Morphological study upon heads features among Turkish population and comparison between head and body height
- Tez No: 91470
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL ARISAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
3. ÖZET Ölçümlerimizi yaşları 19-38 arasmda değişen 500 erkek ve yaşlan 18-41 arasmda değişen 500 kadın üzerinde gerçekleştirdik. Bir denek üzerinde 14 değişik ölçüm yaptık. Yaptığımız ölçümleri ölçüm formunda sunduk. Tespit ettiğimiz boy uzunluğunun aritmetik ortalamasını geçmiş yıllarda yapılan çalışmalar ile kıyasladık ve geçmişe nazaran özellikle kadınlarda daha uzun bir nesille karşılaştık. Baş yüksekliğinin ( v-gn ) boy uzunluğu içerisindeki oranım klasik kanonla karşılaştırdık. Bu oranın kadm ve erkeklerde birbirine çok yakın olduğunu gördük. Artistik yüz uzunluğunun ( tr-gn ) ve anatomik yüz uzunluğunun ( n-gn ) boy uzunluğu içerisindeki payı klasik kanon ile ve daha önce yapılmış çalışmalar ile kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Morphological Study upon Heads Features among Turkish Population and Comparison Between Head and Body Height The study was conducted on 500 male subjects (age range 19-38) and on 500 female (age range 18-41). Fourteen different measurements were taken from each subject. The body heights especially of females, were found to be increased when compared to heights of previous generations.