Farklı komşuluklara dayalı genelleştirilmiş kaba kümelerde topolojik yaklaşımlar üzerine
On topological approaches in generalized rough sets based on different neighborhoods
  1. Tez No: 914833
  2. Yazar: ÜMİT CAN KÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, somehat açık kümeler kavramından yararlanılarak kaba yaklaşımlarda daha kesin sonuç elde edilmesi amacıyla yeni kaba küme modeli tanımlanmıştır. İlk olarak kaba kümeler ile ilgili bazı temel bilgiler ele alınmıştır. Ardından j-komşuluklar, j-bağlı komşuluklar, j-somehat komşulukların tanımları verilmiş ve sonrasında bu komşulukların karakteristik özellikleri ve bunlardan elde dilen topolojiler ile kaba yaklaşımlar incelenmiştir. Daha sonra, j-bağlı komşuluklar kullanılarak elde edilen j-bağlı somewhat açık kümeler tanımlanmış ve bu kümelere dayanan, yeni kaba yaklaşım türleri ve doğruluk değerleri tanımlanmıştır. Son olarak, yeni tanımlanan kaba yaklaşımlar ile önceki yaklaşımlar karşılaştırılarak yansımalı bağıntılar için yeni tanımlanan yaklaşımların öncekilerden daha doğru sonuçlar verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new rough set models are introduced in order to obtain more accurate results in rough approximations by leveraging the concept of somewhat open sets. First, some basic information about rough sets is addressed. Then, the definitions of j-neighborhoods, j-adhesion neighborhoods, and j-somewhat neighborhoods are provided, followed by an examination of the characteristic properties of these neighborhoods and the rough approximations and the topologies derived from them. Subsequently, j-adhesion somewhat open sets are defined using j-adhesion neighborhoods, and new types of rough approximations and accuracy measures based on these sets are introduced. Finally, by comparing the newly defined rough approximations with previous approaches, it is demonstrated that the newly defined approach provides more accurate results than the previous ones in the case of reflexive relations.