Onkolojik meme cerrahisi geçiren hastalarda pektoral sinir bloğu II'nin akut ve kronik ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of pectoral nerve block II on acute and chronic pain in patients undergoing oncological breast surgery
  1. Tez No: 914846
  2. Yazar: İREM ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE SERAP KARACALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Genel anestezi altında onkolojik meme cerrahisi geçirecek hastalarda, rutin intravenöz analjezi protokolüne eklenen Pektoral Sinir Bloğu-II'nin postoperatif süreçte akut ve kronik ağrı üzerine etkisi olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.01.2024-01.05.2024 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde, prospektif gözlemsel olarak yürütüldü. 18 yaş üzeri genel anestezi altında onkolojik meme cerrahisi operasyonu geçirecek olan, koopere olan, gebe olmayan, çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar yazılı onamları alındıktan sonra çalışmaya dahil edildi. Onkolojik meme cerrahisi geçiren hastalara postoperatif analjezi amacıyla sorumlu anestezi uzmanının tercihine göre sadece rutin intravenöz analjezi protokolü veya rutin intravenöz analjezi protokolüne ek olarak PECSII blok uygulandı. Hastaların yaş, vücut ağırlığı, boy değerleri; vücut kitle indeksleri, eğitim durumları, ek hastalıkları, ASA skorları, uygulanan analjezi yöntemi, uygulanan cerrahi teknik, postoperatif 1-8-24-48 ve 72. saatlerdeki VAS skorları, postoperatif analjezi ihtiyaçları, postoperatif kemoterapi/radyoterapi tedavisi alıp almadıkları kaydedildi. Hastaların iletişim bilgileri alınarak postoperatif 1. ve 3. ayda PAINDetect skala skorları ve EQ-5D-3L yaşam kalitesi ölçeği skorları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 128 hasta dahil edildi. Rutin intravenöz analjeziye ek olarak PECSII blok yapılan 64 hasta Grup 1, sadece rutin intravenöz analjezi uygulanan 64 hasta ise Grup 2 olarak sınıflandırıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi, ASA skoru, cerrahi süresini içeren verilerinin karşılaştırılmasında gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effect of Pectoral Nerve Block II (PECS II), added to the routine intravenous analgesia protocol, on postoperative acute and chronic pain in patients undergoing oncological breast surgery under general anesthesia. Materials and Methods: The study was conducted prospectively and observationally between January 1, 2024, and May 1, 2024, at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, affiliated with the Turkish Ministry of Health. Patients over 18 years old, who were cooperative, non-pregnant, and accepted to participate in the study were included after obtaining written consent. Patients undergoing oncological breast surgery received either the routine intravenous analgesia protocol or the routine protocol supplemented with PECS II block, based on the discretion of the responsible anesthesiologist for postoperative analgesia. Data on patients' age, body weight, height, body mass index, educational status, comorbidities, ASA scores, analgesia method, surgical technique, and Visual Analog Scale (VAS) scores at postoperative 1, 8, 24, 48, and 72 hours, along with postoperative analgesia requirements and whether they received postoperative chemotherapy/radiotherapy, were recorded. Patients' contact information was collected to evaluate PAINDetect scale scores and EQ-5D-3L quality of life scores at 1 and 3 months postoperative. Results: A total of 128 patients were included in the study. Sixty-four patients who received PECS II block in addition to routine intravenous analgesia were classified as Group 1, while the other 64 patients who received only routine intravenous analgesia were classified as Group 2. There were no significant differences between the groups in terms of age, gender, body weight, height, body mass index, ASA score, and surgical duration.