Failure analysis of curved fiber reinforced composite beam using state based peridynamics
Durum bazlı peridinamik kullanılarak bükümlü elyaf takviyeli kompozit kirişin hasar analizi
  1. Tez No: 915611
  2. Yazar: ERHAN HALİLOĞLU CELİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİRKAN ÇÖKER, DOÇ. DR. MEHMET DÖRDÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kompozit malzemeler, uçak gövdesi tasarımında özgül rijitlik ve dayanım özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak, hafiflik ve özelleştirilmiş tasarımda elde edilen avantajlar, malzeme kalifikasyonu ve yapısal analizlerdeki karmaşıklık nedeniyle azalır. Bir uçak gövdesinin yapısal bütünlüğünü sağlamak için, mekanik özellikleri ve gerilme analizlerinde kullanılan tasarım değerlerini belirlemek amacıyla bir dizi test yapılır. Bu nedenle, yapısal hasarları simüle etmek uçak gövdesi tasarımında birçok fayda sağlar. Bu tez, fiber takviyeli kompozit malzemelerin statik ve hasar tepkilerini simüle etmek için durum bazlı peridinamik bir modelin uygulanmasını ele almaktadır. İki boyutlu ortotropik bir laminanın, çift konsollu bir kirişin ve bükümlü bir kiriş deney senaryolarının yarı statik tepkisini elde etmek için durum temelli peridinamik formülasyonlar kullanılarak bir Python programı geliştirilmiştir. Çekme yüklemesi altındaki ortotropik lamina ve çift konsollu kiriş deneyleri için peridinamik simülasyonlar, literatürdeki mevcut analitik ve sayısal sonuçlarla büyük bir uyum göstermektedir. Peridinamik eğrisel kiriş simülasyonları ise deneysel sonuçlarla uyum içindedir. Deneyin genel tepkisi, deneysel sonuçlara büyük bir benzerlikle yakalanmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials are favored for their specific stiffness and strength properties in airframe design. However, benefits obtained in lightweight and tailored design fade due to complexity in material qualification and structural analyses in airframe design. To ensure the structural integrity of an airframe, series of tests are conducted to quantify mechanical properties and design allowables for failure which are used in stress analyses. Thus, simulating structural failures has many benefits in airframe design. This thesis discusses the implementation of a state-based peridynamic model to simulate static and failure responses of fiber-reinforced composite materials. A Python program is developed using state based peridynamic formulations to obtain quasi-static response of a two-dimensional orthotropic lamina, a double cantilever beam and a curved beam experiment scenarios. Peridynamic simulations for orthotopic lamina under tensile loading and double cantilever beam experiment show great agreement with existing analytical and numerical results from literature. Peridynamic curved beam simulations agree with experimental results. The overall response of the experiment is captured with great resemblance to experimental results.