Uluslararası hukukta zorunlu göç olgusu ve Türkiye'deki göçmenlerin hukuki durumu
The Fact of forced migration in international law and the legal status of immigrants in Turkey
  1. Tez No: 915679
  2. Yazar: AYFER YAZICI TAŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, uluslararası hukukta zorunlu göç olgusunu ve Türkiye'deki göçmenlerin hukuki durumunu ele almaktadır. Zorunlu göç, bireylerin çeşitli sebeplerle kendi ülkelerini terk etmek zorunda kaldığı bir süreçtir ve bu göç türü genellikle savaş, iç çatışma, doğal afetler ve siyasi baskılar gibi nedenlerle gerçekleşir. Zorunlu göç, bireylerin iradesi dışında gerçekleştiğinden, bu süreçte yaşanan hukuki ve insan hakları ihlalleri uluslararası koruma mekanizmaları çerçevesinde ele alınmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, göç kavramı ve kavramsal çerçevesi incelenmektedir. Göç, bireylerin ekonomik, sosyal, politik veya çevresel nedenlerle bir yerden başka bir yere taşınması olarak tanımlanır. Göç süreçleri tarihsel olarak incelendiğinde, toplumların yapısında ve ilişkilerinde önemli değişimlere neden olduğu görülmektedir. Göç, iç göç ve dış göç olarak ikiye ayrılmakta, gönüllü ve zorunlu göç olarak ise farklılaşmaktadır. Zorunlu göç ise özellikle savaş ve doğal afetler gibi kriz durumlarında meydana gelmektedir. İkinci bölümde, uluslararası hukukta zorunlu göç olgusu ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'deki göçmenlerin hukuki durumu incelenmektedir. Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle yoğun bir göç akışına maruz kalmaktadır. Ülkedeki göçmenlerin hukuki statüleri, ulusal ve uluslararası mevzuatlar çerçevesinde belirlenmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, zorunlu göç olgusunun uluslararası hukukta nasıl ele alındığını ve Türkiye'deki göçmenlerin hukuki durumunu kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Bu çalışma, uluslararası toplumun zorunlu göç ve göçmen hakları konularındaki farkındalığını artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the phenomenon of forced migration in international law and the legal status of immigrants in Turkey. Forced migration is the process where individuals are compelled to leave their home countries due to various reasons, such as war, internal conflict, natural disasters, and political oppression. Since forced migration occurs against individuals' will, the legal and human rights violations encountered during this process are addressed within the framework of international protection mechanisms. In the first section, the concept and conceptual framework of migration are analyzed. Migration is defined as the movement of individuals from one place to another due to economic, social, political, or environmental reasons. Historically, migration has caused significant changes in the structure and relations of societies. Migration is divided into internal and external migration and further differentiated into voluntary and forced migration. Forced migration typically occurs during crises like wars and natural disasters. The second section addresses the phenomenon of forced migration in international law. The third section examines the legal status of immigrants in Turkey. Due to its geographical location, Turkey experiences a significant influx of migrants. The legal statuses of immigrants in the country are determined within the framework of national and international regulations. In conclusion, this study comprehensively analyzes how the phenomenon of forced migration is addressed in international law and the legal status of immigrants in Turkey. This study aims to raise awareness within the international community about forced migration and migrant rights.