Türkiye ilaç piyasasında bulunan enalapril maleat tabletleri üzerinde kalite kalite kontrol çalışmaları ve yeni formülasyon denemeleri
  1. Tez No: 91576
  2. Yazar: SİNEM YAPRAK HIZARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
54 ÖZET Bu çalışmada Türkiye İlaç Piyasasında bulunan enalapril maleat içeren 4 preparatm 10 ve 20 mg'lık dozaj formlarının kalite kontrol testleri yapılmış ve bu preparatlar farmakopelere uygunlukları yönünden değerlendirilmiştir. Ayrıca dağıtıcı olarak avicel pH 102 ve primojel kullanılarak doğrudan basım yöntemiyle 10 ve 20 mg enalapril maleat içeren formülasyonlar hazırlanmıştır. Bu formülasyonlarmda kalite kontrol çalışmaları, dissolüsyonlan ve kinetik değerlendirilmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY In this study, the quality control studies of four formulations, which was available in Turkish Drug Market, including enalapril maleate with in 10 and 20 mg dosage forms has been done and these formulations has been evaluated according their appropriateness in pharmacopeia. In addition, as the disintegrant avicel pH 102 and primojel were used with direct compression and formulations including 10 and 20 mg enalapril maleat has been prepared. The quality control studies, dissolution tests and kinetic evaluations of these formulations has been done as well.