Bazı antidepresanların haloperidol ile oluşturulan katalepsiye etkileri
Effects of some antidepressants on haloperidol induced catalepsy
- Tez No: 91580
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
VI. ÖZET 69Katalepsi nigrostriatal ve mezolimbik dopaminerjik sistemlerdeki DA reseptörlerinin blokajına bağlı olarak gelişen, laboratuvar hayvanlarına verilen duruşun uzun süre korunması ile karakterize bir davranıştır. İlaçların kataleptojenik etkilerinin bulunup bulunmadığı standart bir metod olan Horizontal Bar Test' i ile araştırılmaktadır. Katalepsi ilaçların nörotransmiter sistemlerine etkilerinin aydınlatılmasında sıklıkla kullanılan in vivo bir modeldir. Çalışmamızda sıçanlarda potent bir nöroleptik ilaç olan haloperidol ile striatal D2 reseptörlerinin blokaja bağlı katalepsi oluşturulmuştur. 1 mg/kg dozda i.p. haloperidolün kataleptojenik etkisine ait standart bir eğri elde ettikten sonra, serotonerjik sisteme etkin selektif serotonin reuptake inhibitörü aktiviteli (S SRİ) fluoksetin, noradrenerjik ve serotonerjik sisteme eşit etkin aktiviteli trisiklik antidepresan ( TSA ) amitriptilin ve reversibl MAO-A inhibitörü moklobemidin haloperidol katalepsisi üzerine etkileri çalışılmıştır. Bu ilaçlar günümüzde yaygın olarak depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Horizontal Bar Test'i ölçümleri katalepsi kafesinde gerçekleştirilmiş ve katalepsi süreleri 6 dakikaya kadar kronometre ile kaydedilmiştir. Saniye cinsinden elde edilen değerler skor sistemi ile düzenlenerek istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Elde ettiğimiz bulgulara göre: 10 mg/kg dozda i. p. uygulanan amitriptilin, haloperidolün indüklediği katalepsiyi anlamlı derecede inhibe etmektedir. Fluoksetin 10 mg/kg dozda i.p. yoldan haloperidol katalepsisinde istatistiksel olarak anlamlı değişimlere neden olmamıştır. 5mg/kg dozda moklobemid ise i.p. yoldan haloperidolün indüklediği katalepsiyi anlamlı derecede inhibe etmiştir. Antikataleptik etkide uygulanan doz da dikkate alınırsa, moklobemid daha güçlüdür. Moklobemid ve amitriptilin ile ön uygulama sonucu serotonerjik sistem akti vitesi artışı ile birlikte noradrenerjik sistem akti vitesi artışı olduğu da öne sürülmektedir. Özellikle moklobemid selektif MAO-A enzimi inhibisyonu ile bu enzimlerin substratları olan adrenalin, noradrenalin ve serotonin düzeylerini sıçan beyninde arttırdığı bilinmektedir. Amitiriptilin eşit etkin olarak NA ve 5-HT'in 70uptake 'ini inhibe etmektedir. Moklobemidin antikataleptik etki gösteren dozunun amitriptilin uygulanan dozunun yansı olduğu dikkate alınırsa, antikataleptik etkide uptake inhibisyonunun, MAO-A'nın reversibl inhibisyonundan daha düşük etkinlikte olduğu öne sürülebilir. Bulgularımız katalepside serotonerjik sistem yanında noradrenerjik sistemin de rolü olduğunu ve antikataleptik etkide MAO-A enzimi inhibisyonunun uptake inhibisyonundan daha güçlü bir mekanizma olduğunu düşündürmektedir. Sonuç olarak, katalepside, nörotransmiter aktivitesini arttıran mekanizmalara dair çalışmaların, serotonin reseptör alttiplerine selektif ilaçlar ve bileşikler ile yapılan çalışmalar kadar önemli olduğu görülmektedir. 71
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY 72Catalepsy is a behaviour, which develops according to dopamine receptor blockade in nigrostriatal and mesolimbic dopaminergic system and characterized with long term maintance of an externally imposed posture of laboratory animals. Whether drugs have cataleptogenic effect is determined with a standard method called Horizontal Bar Test. Catalepsy is an in vivo model widely used for illuminating neurotransmitter systems of drugs. In our study, we induced catalepsy due to striatal D2 receptor blockade with haloperidol: a potent neuroleptic drug in rats. After obtaining a standart curve of cataleptogenic effects of 1 mg/kg i.p. administered haloperidol, drugs: amitrytpilline a tricyclic antidepressant ( TCA ) having equipotent activity on serotonergic and noradrenergic system; fluoxetine a drug which is effective on serotonergic system with selective serotonin reuptake inhibitor ( S SRI ) activity, and moclobemide a reversibl inhibitor of MAO-A enzyme pretreatments are investigated on haloperidol induced catalepsy. Nowadays these drugs are widely used in medication of depression. Horizontal Bar Test is performed in the catalepsy cage and catalepsy latencies up to 6 minutes are recorded with the cronometer. Obtained values in seconds are evaluated by statistical methods with a scoring system. According to data attained : 10 mg/kg i.p. administered amitryptilline inhibits catalepsy significantly. 10 mg/kg fluoxetine i.p. administered had no effect on catalepsy statistically, 5 mg/kg moclobemide i.p. administered inhibits catalepsy significantly. Anticataleptic effect of moclobemide is more potent than amitryptiline. It's suggested that moclobemide and amitryptilline pretreatment leads to enhancement in the activity of serotonergic as well as noradrenergic system activity. Especially it's known that moclobemide with selective MAO-A inhibiting mechanism, increases the substrates of the enzyme: adrenaline, noradrenaline and 5-HT levels in the rat brain. Amitriptylline equipotently inhibits the uptake of noradrenaline and 5-HT. If the dosage of moclobemide, which is administered at half dosage of amytriptilline, is 73taken into account, reversibl MAO-A inhibition can be suggested as a more potent mechanism than uptake inhibition. Our results suggested that noradrenergic system also has a role in mediation of catalepsy besides serotonergic system and MAO-A enzyme inhibition is a more potent mechanism than uptake inhibition in the anticataleptic activity. Consequently it is seen that, studies depent on drugs and compounds which are selective to 5-HT receptor subtypes are markedly important as well as studies consisting mechanisms that enhances neurotransmitter activity in catalepsy. 74