Kemahlı İbrâhim Hakkı Efendi, hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri
Kemahlı İbrâhim Hakkı Efendi, his life, works and sufi opinions
- Tez No: 915864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Tasavvuf ilmi tecrübe edilerek öğrenilen bir hâl ilmidir. Kâmil bir rehberin önderliğinde yapılan seyr u sülûk yolculuğu, sâliki mârifet bilgisine ulaştıran en etkili yoldur. Sâlik bu sayede nefsini tanıyarak Allah Teâlâ'ya (c.c) layık bir kul olmanın bilincine varmaktadır. 19. yüzyılın siyasî ve sosyal karmaşası içerisinde kendini bilme yolculuğunu tamamlayan sûfilerden birisi de Kemahlı İbrâhim Hakkı Efendi'dir. Küçük yaşlardan itibaren başlayan medrese tahsiline Erzincan, İstanbul, Şam ve Mısır gibi vilayetlerde devam ederek icâzetini almıştır. İlimde kazandığı şöhret ve etkili hitâbet yeteneği sayesinde İzmir, Bursa, Sivas ve Trabzon gibi illerde çeşitli vaazlar vermiş, İstanbul'da yaptığı Mesnevi dersleri ile Sultan Reşad'ı etkilemeyi başarmıştır. Nakşibendî Tarikatı'nın usûlü ile başlayan manevî eğitimini Mevlevî tarikatından irşâd vazifezi alarak tamamlamış, Erzincan Mevlevîhânesi'ne postnişin olarak atanmıştır. Abdülkadir-i Geylânî ile Mevlânâ'dan üveysîlik yoluyla feyiz aldığı anlaşılan müellif, birden fazla ilim dalında eser bırakmıştır. Çalışma, Kemahlı İbrâhim Hakkı Efendi'nin tasavvufî görüşlerini içeren Miftahu'l-ma'arif ve Dîvân-ı Ebû'l Kemâl Kemâhî isimli eserleri özelinde dört bölüm halinde tamamlanmıştır. İbrâhim Hakkı Efendi'nin tasavvufî görüşleri tahalluk ve tahakkuk kavramları ile diğer kavramlar başlığı altında incelenmiştir. Kemâlât, nefsanî ve rûhanî tarikatlarda terbiye ile seyr u sülûk mertebeleri üzerinde durulan kavramlardır. Bunula birlikte kenz-i mahfî, hazarât-ı hams gibi Vahdet-i Vücûd düşüncesine dair görüşler de çalışmaya dahil edilen diğer kavramlardandır.
Özet (Çeviri)
The science of Sufism is a science of state that is learned through experience. Seyr u suluk journey under the leadership of a perfect guide is the most effective way to bring the devotee to the knowledge of ma'rifah. In this way, the Salik becomes conscious of being a worthy servant of Allah Almighty by knowing himself. One of the Sufis who completed the journey of self-knowledge in the political and social chaos of the 19th century is Kemahlı İbrâhim Hakkı Efendi. He started his madrasa education at a young age, continued in provinces such as Erzincan, Istanbul, Damascus and Egypt, and received his ijazah. Thanks to the fame, he gained in science and his effective oratory skills, he gave various sermons in cities such as Izmir, Bursa, Sivas and Trabzon and mânâged to impress Sultan Reşad with the Mesnevi lessons he gave in Istanbul. He completed his spiritual education, which started with the method of the Naqshbandi Sect, by taking the duty of guidance from the Mevlevi Sect and was appointed as postnishin to the Erzincan Mevlevi Lodge. The author, who was understood to have received inspiration from Abdülkadir-i Geylani and Mevlana through Umayyadism, left works in more than one branch of science. The study has been completed in four chapters, specifically the works of Kemahlı İbrâhim Hakkı Efendi named Miftahu'l-ma'ârif and Dîvân-ı Ebû'l Kemâl Kemâhî, which include his sufi views. İbrahim Hakkı Efendi's Sufi views were examined under the concepts of tahalluk and tahakkuk and other concepts. Perfection, discipline and the levels of progress are concepts that are emphasized in spiritual and spiritual sects. In addition, views on the idea of Unity of Existence such as kenz-i mahfî, hazarât-ı hams are among the other concepts included in the study.