Yer etkili hava aracının modellenmesi ve yükseklik kontrolü
Modeling and altitude control of ground effect aircraft
- Tez No: 916030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Robotik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, kanatları ile yer arasındaki aerodinamik etkileşimden yararlanarak okyanus ve deniz gibi yüzeylerde uçabilen araçları kapsamlı bir şekilde incelemek ve böyle bir aracın yükseklik kontrolünü simülasyon ortamında gerçekleştirmektir. Bu araçlar, normal uçaklara kıyasla daha verimli ve daha hızlı çalışmaları ile öne çıkmaktadır. Su yüzeyinin üzerinde bir gemi gibi hareket eden bu araçlar, gemilerin hızından çok daha yüksek hızlara ulaşabilmektedir. Ayrıca iniş ve kalkış için piste ihtiyaç duymamaları, hem su hem de kara yüzeyinde operasyonel olmalarını sağlamaktadır. Bu tür araçlarda uçuş sırasında meydana gelebilecek arızalar durumunda, yolcular için risk düzeyi normal uçaklara göre daha düşük kalmaktadır. Araç, kıyı şehirleri arasında bir ulaşım aracı olarak kullanılmasının yanı sıra askeri amaçlarla da değerlendirilebilir. Çalışmada, yer etkisinin en verimli şekilde kullanılabilmesi amacıyla geliştirilen araç modeline yükseklik kontrolü uygulanmıştır. Bu kapsamda, alçak geçiren filtre görevi gören ve sistemdeki yüksek frekanslı gürültüyü filtreleyebilme özelliğine sahip bir PI (Proportional-Integral) kontrolör test edilmiştir. Simülasyon sonuçları, önerilen kontrolörün performansını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comprehensively examine vehicles that can fly on surfaces such as oceans and seas by taking advantage of the aerodynamic interaction between their wings and the ground, and to perform the height control of such a vehicle in a simulation environment. These vehicles stand out with their more efficient and faster operation compared to normal aircraft. These vehicles, which move like a ship on the water surface, can reach speeds much higher than the speed of ships. In addition, they do not need a runway for landing and take-off, allowing them to be operational on both water and land surfaces. In case of malfunctions that may occur during flight in such vehicles, the risk level for passengers remains lower than in normal aircraft. In addition to being used as a means of transportation between coastal cities, the vehicle can also be used for military purposes. In the study, height control was applied to the developed vehicle model in order to use ground effect in the most efficient way. In this context, a PI (Proportional-Integral) controller, which acts as a low-pass filter and has the ability to filter high-frequency noise in the system, was tested. Simulation results reveal the performance of the proposed controller.