Разработка и исследование модели системы управления регулятора технической системы тyс-01 ввэр-1000 на базе птк тптс нт
Tyc-01 vver-1000 teknik sistem regülatörünün kontrol sistemi modelinin ptk tpts nt bazında geliştirilmesi ve araştırılması
  1. Tez No: 916531
  2. Yazar: KADİR AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDREY OLEGOVICH TOLOKONSKY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: National Research Nuclear University MephI
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Açıklayıcı notun hacmi 83 sayfa, resim sayısı 52, tablo sayısı 4, kaynakça sayısı 13'tür. VVER-1000, MATLAB, SIMULINK, MWBRIDGE, ALGO VU, DISPLAY, ORGANIZE SIZINTILAR. Bu çalışmanın amacı, TYC01 VVER-1000 teknik sistem regülatörü kontrol sistemi modelinin PTK TPTS NT temelinde geliştirilmesi ve incelenmesidir. Çalışma, kontrol nesnesinin matematiksel modellemesini, yürütme mekanizmasının matematiksel modellemesini, MATLAB/Simulink ortamında organize sızıntı sistemi su seviyesi kontrol sistem modellenmesini ve MWBridge ortamında fark denklemleri biçiminde yapılan modellenmesini içerir. Ayrıca, AlgoVU programlama ortamını kullanarak regülatör algoritmasının geliştirilmesi ve Display programında arayüz oluşturulmasını da içerir. Kontrol edilen parametre, organize sızıntı sistemindeki su seviyesidir. Çalışmada farklı otomatik sistem regulasyonu şemalarının dinamik özellikleri karşılaştırılmaktadır. Bu araştırmanın sonuçlarına dayanarak, otomatik sistem regulasyonu için en etkili şema seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The explanatory note consists of 83 pages, 52 figures, 4 tables, and 13 references. VVER-1000, MATLAB, SIMULINK, MWBRIDGE, ALGO VU, DISPLAY, ORGANIZED LEAKS. The aim of this study is to develop and analyze the TYC01 VVER-1000 technical system regulator control system model based on PTK TPTS NT. The study includes the mathematical modeling of the control object, the mathematical modeling of the actuator mechanism, the modeling of the organized leak system water level control system in MATLAB/Simulink environment, and the modeling performed in the form of difference equations in MWBridge environment. Additionally, it involves the development of the regulator algorithm using the AlgoVU programming environment and the creation of an interface in the Display program. The controlled parameter is the water level in the organized leak system. The study compares the dynamic properties of different automatic system regulation schemes. Based on the results of this research, the most effective scheme for automatic system regulation was selected.