Deneysel ülseratif kolitli ratlarda lactobacıllus acıdophılus'un serotonin üzerine etkisi
Effect of lactobacillus acidophilus on serotonin in rats with experimental ulcerative collitis
- Tez No: 916556
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR KELEŞ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Ülseratif Kolit tekrarlayan inflamasyon atakları sonucunda kolon mukozasında görülen yapı bozukluğudur. Günümüzde ülseratif kolitin ilaç tedavisine destek olmak amacıyla probiyotikler de kullanılmaktadır. Probiyotik, insan sağlığını olumlu yönde etkileyen mikroorganizmalardır. Çalışmamızda deneysel ülseratif kolitte lactobacillus acidophilus'un serotonin üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda 40 adet erişkin erkek rat kullanıldı. Deney gruplarımız; kontrol, deneysel kolit, sham, probiyotik tedavi ve probiyotik koruyucu grubu olmak üzere toplam 5 gruba ayrıldı. Kolon dokusunda serotonin protein düzeyinin analizi için elisa, serotonin ekspresyonu için rabbit anti 5-HT antikoru ile immunohistokimyasal olarak değerlendirildi. Elde edilen veriler istatiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Deneysel kolit, tedavi ve koruyucu grupta kolonda serotonin salınımının ve yoğunluğunun tetiklendiği ve belirgin bir artış olduğu tespit edilmiştir. Özellikle deneysel kolit grubunda istatiksel olarak belirgin farklılık göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Ulcerative Colitis is a structural disorder in the colonic mucosa as a result of recurrent attacks of inflammation. Today, probiotics are also used to support the drug treatment of ulcerative colitis. Probiotics are microorganisms that positively affect human health. In our study, it was aimed to investigate the effect of lactobacillus acidophilus on serotonin in experimental ulcerative colitis. Method: In our study, 40 adult male rats were used. Our experimental groups; were divided into 5 groups as control, experimental colitis, sham, probiotic treatment and probiotic preservative group. Elisa was evaluated for the analysis of serotonin protein level in the colon tissue and immunohistochemically with rabbit anti 5-HT antibody for the expression of serotonin. The obtained data were analyzed statistically. Results: In the experimental colitis, treatment and preventive group, it was determined that the release and intensity of serotonin in the colon was triggered and there was a significant increase. There is a statistically significant difference especially in the experimental colitis group. While the serotonin ng/mg protein level in the colon increased significantly in the experimental colitis group (1.98±0.52) compared to the other groups, the prophylactic (1.77±0.51) and treatment (1.72±0.26) groups had a significant increase in serotonin ng levels.