Yeraltı suyu ve kirlilik tehditleri; Adana ili örneği
Groundwater and pollution threats; the case of Adana province
- Tez No: 917151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ERKAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hayvancılık faaliyetlerinden kaynaklanan atıkların çevre üzerindeki olumsuz etkileri, doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimi açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Yanlış bir şekilde yönetilen hayvancılık atıkları, özellikle yer altı ve yüzey sularında ciddi bir kirlilik tehlikesi oluşturmaktadır. Hayvan gübresi, tarımda değerli bir besin kaynağı olarak kullanılmasına rağmen, aşırı ve düzensiz kullanımı su kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durum, yer altı suyu kalitesinin izlenmesi ve bu kaynakların korunmasının önemini artırmaktadır. Bu araştırma, Adana ilinde seçilen yer altı kuyusu sularını kalite parametreleri açısından değerlendirmeyi, büyükbaş hayvancılık işletmelerinin mevcut durumunu belirlemeyi ve olası kirlilik tehditlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, belirlenen hayvancılık işletmelerine anketler uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Ayrıca, ilde yayılı olarak bulunan ve su numunesi alınması konusunda izin alınan yer altı suyu kuyularından su numuneleri alınmış ve bu örnekler çeşitli kimyasal analizlerden geçirilerek su kalitesi değerlendirilmiştir. Yapılan analizler neticesinde en yüksek ve en düşük konsantrasyonlar, sıra ile nitrat için 55.422 mg L-1 ve 0.697 mg L-1; nitrit için 0.036 mg L-1 ve 0.0001 mg L-1; fosfor için 0.030 mg L-1 ve 0.0003 mg L-1; EC için 1.02 mS cm-1 ve 0.33 mS cm-1; pH için ise 7.95 ve 7.20 olarak ölçülmüş olup, genel olarak ortalamalar standartlar ile uyumlu bulunmuştur. Bu doğrultuda yer altı suyu kirlilik tehditlerini değerlendirmek, hayvansal atıkların çevre kirliliği üzerindeki etkilerini araştırmak ve sürdürülebilir atık yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine ve doğal kaynakların korunmasına yönelik önerilerde bulunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The negative impacts of livestock waste on the environment constitute an important problem in terms of sustainable management of natural resources. Improperly managed livestock wastes pose a serious pollution hazard, especially in ground and surface waters. Although animal manure is used as a valuable source of nutrients in agriculture, its excessive and irregular use can adversely affect water quality. This situation increases the importance of monitoring groundwater quality and protecting these resources. This study aims to evaluate selected groundwater wells in Adana province in terms of quality parameters, to determine the current status of cattle breeding enterprises, and to examine possible pollution threats. Within the scope of the study, questionnaires were applied to the identified livestock enterprises, and the results were evaluated. In addition, water samples were taken from groundwater wells, which are widely distributed in the province and permission was obtained to take water samples, and these samples were subjected to various chemical analyses, and water quality was evaluated. As a result of the analyses, the highest and lowest concentrations were measured as 55.422 mg L⁻¹ and 0.697 mg L⁻¹ for nitrate; 0.036 mg L⁻¹ and 0.0001 mg L⁻¹ for nitrite; 0.030 mg L⁻¹ and 0.0003 mg L⁻¹ for phosphorus; 1.02 mS cm⁻¹ and 0.33 mS cm⁻¹ for EC; and 7.95 and 7.20 for pH, respectively, and the averages were generally found to be in compliance with the standards. In this direction, it was aimed to evaluate groundwater pollution threats, to investigate the effects of animal wastes on environmental pollution, and to make recommendations for the development of sustainable waste management strategies and the protection of natural resources.