Comparison of generation X's and generation Y's mental health in the covid-19 in UK
Birleşik Krallık'ta Covid-19 sürecinde X kuşağı ve Y kuşağının ruh sağlığının karşılaştırılması
  1. Tez No: 917199
  2. Yazar: BESTE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. JUDITH ROBERTS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bangor University-Prifysgol Bangor
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
İlk olarak Aralık 2019'da Çin'de tespit edilen ve tüm dünyaya yayılan korona virüs salgını, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir pandemi olarak sınıflandırılmıştı. Yetkili makamların toplum sağlığını korumak için uyguladığı sokağa çıkma yasağı, sosyal mesafe düzenlemesi, sosyal izolasyon, karantina, seyahat kısıtlamaları, çalışma saatlerinde esneklik, çevrimiçi öğrenme, eğitim ve evden çalışma, Covid-19 pandemisi sürecinde bireylerin hayatında yeniden düzenlemeleri tetikledi. Pandemi sürecinde bir yanda toplumun alıştığı yaşam ritmi değişirken, bir yandan da karantina süresi ve sosyal yabancılaşma arttıkça başta depresyon olmak üzere anksiyete bozuklukları, akut stres bozukluğu, travmatik stres bozukluğu. X Kuşağı ile Y Kuşağı'nın Covid-19'daki ruh sağlığı karşılaştırması bu araştırmaya konu oldu. Pandemi sürecinde X Kuşağı ile Y Kuşağı'nın özellikleri, özgeçmişleri, yetiştirilme biçimleri, bakış açıları ve davranış farklılıkları ile ruh sağlıkları arasındaki farklar irdelendi. Yani araştırmanın ana odak noktası, pandemi döneminde kuşaksal farklılıkların ruh sağlığı üzerindeki etkisidir. Bu araştırma İngiltere'de yaşayan insanlar üzerinde yapılmış olup, Covid 19'un ruh sağlığı üzerindeki etkileri online yapılan anketler karşılaştırılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus epidemic that was first identified in China in December 2019 and spread around the world was classified by the World Health Organization as a pandemic. The curfew, social distance regulation, social isolation, quarantine, travel limits, flexibility in working hours, online learning, education and working from home, applied by authorities to protect public health, have triggered adjustments in individual's life during the Covid-19 pandemic. As the rhythm of life society are accustomed to has shifted through the pandemic process, the mental health of individuals and families has been affected as the time of quarantine and social alienation rises, such as anxiety disorders, particularly depression, acute stress disorder, post-traumatic stress disorder. Comparison of Generation X's and Generation Y's mental health in the Covid-19 has been taken as subject for this research. The differences between the characteristics, background, upbringing, view and behavioral differences of the Generation X's and Generation Y's with their mental health during the pandemic has been examined. Namely the main focus of the research is the effect of generational differences on mental health during the pandemic period. This research was conducted on people living in the UK and a comparison was identify as a result of online surveys about mental health and Covid-19.