Arı polen ekstresinin, interstisyel sistit/ağrılı mesane sendromu oluşturulmuş sıçanlarda antiinflamatuar etkisinin araştırılması
- Tez No: 917342
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARHAN, DOÇ. DR. İLKER AKARKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: İnterstisyel sistit/mesane ağrı sendromu (İS/MAS) etiyolojisinde immün mekanizmaların ağır bastığı bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedavisinde kür sağlayacak standardize edilmiş bir yöntem tanımlanmamıştır. Bu çalışma ile İS/MAS' unda arı polen ekstrelerinin histolojik ve immünolojik etkisi sıçan modellerinde araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Ortalama canlı ağırlığı 200–250 gr 32 adet dişi Wistar albino sıçan kullanılacaktır. İS/MAS modeli 80 mg/kg siklofosfamid ile %0,9 NaCl solüsyonunun karıştırılarak 7 gün boyunca 4 enjeksiyon şeklinde intraperitoneal uygulanması ile (0. gün, 2. gün, 4. gün ve 6. gün) oluşturulacaktır. Deneysel modelimizde 4 ayrı grup yer alacaktır. Sham grubu sadece serum fizyolojik uygulanacak Grup-1, kontrol grubu yalnız siklofosfamid uygulanacak Grup-2, Grup-3 siklofosfamid verilerek İS/AMS oluşturulan sıçanlara ekibimiz tarafından üretilen polen ekstresinden 500mg/kg doz peroral olarak 14 gün boyunca verilen grup olacaktır. Grup-4'te ise siklofosfamid verilerek İS/MAS oluşturulan sıçanlara yine ekibimiz tarafından üretilen polen ekstresinden 1000 mg/kg doz peroral olarak 14 gün boyunca verilecektir. Mesanedeki inflamasyon hematoksilen eozin (HE) boyamasıyla gösterilirken, inflamasyon derecesi Hopkins'in uyguladığı yönteme göre semikantitatif olarak belirlenecektir. Ayrıca İmmünohistokimyasal boyama ile makrofaj invazyonu gösterilecektir. Bulgular: Grup-1'de hiçbir işlem yapılmayan normal bir mesane mevcut idi. Grup-2'de siklofosfamid uygulaması sonucunda beklenildiği gibi en yüksek hemoraji ve ödem, yani sistit modelinin oluştuğu görüldü. Grup-3 İS/AMS modeline 500mg/kg polen ekstresi verilen grup olup bu grupta ortalama ödem ve hemoraji skoru Grup-2'ye anlamlı olarak düşük bulundu. Grup-4 İS/AMS modeline 1000 mg/kg polen ekstresi verilen grup olup ortalama ödem ve hemoraji skoru Grup-2 ve Grup-3'e göre anlamlı düşük saptandı. Sonuç: Bu projemizde İS/MAS' u oluşturacağımız modellerle polen ekstresinin in vitro ve in vivo etkinliğini göstererek gelecekte yapılacak olan çalışmalara öncülük edeceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Interstitial cystitis/bladder pain syndrome (IC/BPS) is recognized as a disease in which immune mechanisms play a predominant role in its etiology. A standardized method to provide a definitive cure has not yet been defined for its treatment. This study aims to investigate the histological and immunological effects of bee pollen extracts on IC/BPS using rat models. Materials and Methods: Thirty-two female Wistar albino rats with an average body weight of 200–250 grams will be used. The IC/BPS model will be induced by intraperitoneal administration of 80 mg/kg cyclophosphamide (CYP) mixed with 0.9% NaCl solution in four injections over seven days (Day 0, Day 2, Day 4, and Day 6). The experimental model will consist of four groups: Group 1 (Sham) will receive only physiological saline; Group 2 (Control) will receive CYP alone; Group 3 will consist of rats with IC/BPS induced by CYP, which will then be given 500 mg/kg of bee pollen extract produced by our team orally for 14 days; and Group 4 will consist of rats with IC/BPS induced by CYP, which will then be given 1000 mg/kg of bee pollen extract produced by our team orally for 14 days. Inflammation in the bladder will be demonstrated using HE staining, and the degree of inflammation will be semi-quantitatively assessed using Hopkins' method. Additionally, macrophage invasion will be shown through immunohistochemical staining. Results: Group 1 showed a normal bladder without any intervention. In Group 2, as expected, the highest level of hemorrhage and edema, indicative of the cystitis model, was observed following cyclophosphamide administration. Group 3, which received 500 mg/kg of bee pollen extract in the IC/BPS model, exhibited significantly lower average edema and hemorrhage scores compared to Group 2. Group 4, which received 1000 mg/kg of bee pollen extract in the IC/BPS model, demonstrated significantly lower average edema and hemorrhage scores compared to both Groups 2 and 3. Conclusion: With the models of IC/BPS developed in this project, we believe that demonstrating the in vitro and in vivo efficacy of bee pollen extract will pave the way for future studies.