Lomber disk hernisi tanısı almış hastalarda sakroiliyak eklem disfonksiyon varlığının sıklığı ve bu birlikteliğin çeşitli klinik parametrelerle ilişkisi
The frequency of the presence of sacroiliac joint dysfunction in patients diagnosis of lumbar disc herniation and the relationship of this association with various clinical parameters
  1. Tez No: 917476
  2. Yazar: HİLAL TELLİ
  3. Danışmanlar: DR. BERRİN HÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Sakroiliyak eklem disfonksiyonu ve lomber diskal herni bel veya bel-bacak ağrısı ile kendini gösterebilen hastalıklardır. Benzer klinik oluşturan bu iki ayrı patoloji bir arada da görülebilmektedir. Literatürde bu birlikteliğin prevelansı %13-48 bildirilmiştir. Amacımız lomber disk hernisi tanısı almış hastalarda sakroiliyak eklem disfonksiyonu sıklığını belirlemek ve bu birlikteliğin klinik parametrelerde neden olduğu farklılıkları incelemektir. Gereç ve Yöntem: Lomber disk hernisi tanısı almış 234 hasta çalışmaya alındı. Değerlendirmede sakroiliyak eklem disfonksiyonu spesifik testlerle, gece, istirahatte ve aktiviteyle ağrı düzeyi Vizüel Analog Skala, nöropatik ağrı varlığı Leeds Nöropatik Semptom ve Bulgu Ağrı Skalası ile sorgulandı, ayrıca Beck Depresyon Ölçeği, Sağlık Değerlendirme Anketi ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile diğer klinik değerlendirmeler yapıldı. Sakroiliyak eklem disfonksiyonu için altı provokasyon testinden (Gaenslen, Posterior Sürtünme ve Patrick-Faber testleri, Sakral İtme, Sakral Distraksiyon ve Kompresyon testleri) üçünün pozitif tespit edilmesi kriter olarak kabul edildi. Bulgular: Hastaların % 63,2'si kadın, % 36,8'i erkek idi. Yaş ortalaması 46,72 ± 11,14 yıl idi. Tamamı lomber diskal herni tanılı çalışma popülasyonunda sakroiliyak eklem disfonksiyon oranı %33,3'tü.
Özet (Çeviri)
Aim: Sacroiliac joint dysfunction and lumbar discal hernia are disorder that can present themselves with low back or low back-leg pain. These distinctive pathologies raising similar clinic can be seen patients already diagnosed as lumbar discal hernia. In the literature prevelance of this collocation has been reported as 13-48%. Our aim is to establish the frequency of sacroiliac joint dysfunction and to analyse the differences in clinic parameters caused by this collocation. Material and Method: Two hundred thirty four patients already diagnosed as lumbar disc hernia were included in the study. During evaluation, sacroiliac joint dysfunction were interrogated by specific tests, pain level at night, during sleep and with activity by Visual Analog Scale, neuropathic pain presence by Leeds Asseessment of Neuropathic Symptoms and Signs Pain Scale besides, other clinical assessments were done by Beck Depression Scale, Health Assessment Questionaire and Tampa Kinesiophobia Scale. Identifying positive three of six provacation tests for sacroiliac joint dysfunction (Gaenslen's test, Posterior Shear Test, Patricki Faber Test, Sacral Thrust, Sacroiliac Distraction and Compression Tests) was accepted as criteria. Results: Sixty three point two % of the patients were female and 36.8 % were males. Mean age was 46.72 ± 11.14 years. Rate of sacroiliac joint dysfunction was 33.3 % in research population totally diagnosed as lumbar disc hernia.