Uluslararası haber ajanslarında mülteci ve sığınmacıların temsili: Göç sürecinde karşılaşılan sosyal sorunlar
The representation of refugees in international news agencies: Social problems encountered during the migration process
  1. Tez No: 917958
  2. Yazar: EYÜP YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AYDOĞDU KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Göç, geçmiş çağlardan bu yana toplumların ve bireylerin sıklıkla başvurduğu eylemlerden biriyken bu hareketlenmelere neden olan en ciddi etmenler savaş, iç çatışmalar, kuraklık, doğal afetler ve ekonomik sorunlar olmuştur. Bu çalışma ise son yıllarda gündemdeki yerini koruyan zoraki göçlerin ortaya çıkardığı mülteci ve sığınmacı sorunlarına odaklanmaktadır. Dünya çapında, milyonlarca insan, son dönemde meydana gelen savaşlar, iç çatışmalar ve siyasi çekişmeler nedeniyle yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalmış ve kendilerine güvenli bir sığınak bulmak için göç yolarına düşmüşlerdir. Zorlu göç yolarında ve sığınma talebinde bulundukları ülkelerde birçok sorunla karşılaşan mülteci ve sığınmacılar insani koşullarda hayatlarına devam etmek isteseler de hem kendi ülkelerindeki karışıklıkların devam etmesi hem de gittikleri ülkelerde onlara sunulan şartların elverişli olmayışı, sorunun devam etmesine neden olmaktadır. Mülteci ve sığınmacıların yaşadıkları zorluklar ve bu zorlukların uluslararası haber ajanslarındaki yansımaları bu araştırmanın çerçevesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
While migration is one of the actions which societies and individuals frequently resort to since past ages, the most serious factors that cause these movements are war, internal conflicts, drought, natural disasters and economic problems. This sdudy on the other hand has focused issues of refugees and asylum seekers which forced migrations have emerged, keeping its place on the agenda in recent years. Millions of people around the world have had to leave their places of recidence due to, recent wars, internal conflicts and political contentions and emigrate to find a safe haven for themselves. Even if refugees and asylum seekers who encounter several troubles on difficult migration routes and in the countries where they seek asylum wish to continue their lives in humanitarian conditions, both lasting turmoil in their own countries and inconvenience of the circumstances offered by the countries they reached, have causing the issue to persist. The difficulties faced by refugees and asylum seekers and the reflections of these difficulties in international news agencies constitute the framework of the research.