Synthesis and characterization of solar pyrolyzed rice husk ash as a catalyst support
Güneş enerjisi ile piroliz edilmiş çeltik kabuğu külünün katalizör desteği olarak sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 919091
  2. Yazar: OĞUZHAN COŞĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, solar piroliz yöntemi ile üretilmiş çeltik kabuğu külü karakterize edilmiş ve katalizör desteği olarak kullanımı incelendi. Sonuçlar, güneş pirolizinin etkisini gözlemlemek için endüstriyel bir kaynakta, alevle piroliz edilmiş çeltik kabuğu külü numuneleri ile karşılaştırıldı. Bu amaçla, çeltik kabuğunun yoğunlaştırılmış güneş enerjisi ile pirolizi yapıldı ve farklı karbon içeriklerine sahip çeltik kabuğu külü numuneleri üretildi. Alev ve güneş pirolizi yöntemleri ile üretilmiş numuneler kapsamlı bir şekilde karakterize edildi. Numunelerin stabilitesi termal gravimetrik analiz ve sıcaklık programlı indirgeme ile; morfoloji, taramalı elektron mikroskobu ve Brunauer-Emmett-Teller analizi ile incelendi. Yüzey karakterizasyonu, elektron spin rezonansı, nükleer manyetik rezonans, Fourier dönüşümlü kızılötesi, Raman ve X-ışını kırınım kristalografisi gibi spektroskopik yöntemlerle gerçekleştirildi. Adsorpsiyon izotermleri asidik karbondioksit ve bazik amonyak gazları ile ölçüldü. Katalizör, ıslaklık başlangıcı emdirme yöntemi ile hazırlanmışdı ve hidrojen varlığında sıcaklık programlı indirgeme analizlerinde kullanıldı. Sonuçlar, güneş pirolizinin, konsantre güneş enerjisine maruz kalma süresinin manipüle edilmesiyle karbon içeriği, gözeneklilik ve serbest elektron yoğunluğunun tasarlanabildiği yüksek stabilite ve hiyerarşik gözenekliliğe sahip çeltik kabuğu külü üretmek için etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Sıcaklık programlı indirgeme deneyleri, çeltik kabuğu külünün, hidrojen varlığında paladyum katalizörleri için stabil bir destek olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Rice husk ash was produced and characterized by solar pyrolysis method in this work, and its utilization as a catalyst support was investigated. Results were compared with industrial, flame pyrolyzed rice husk ash samples to observe the effect of solar pyrolysis. For that purpose, solar pyrolysis of rice husk was performed and several samples with varying carbon contents were produced. Flame and solar pyrolyzed samples were thoroughly characterized. Stability of the samples were investigated by thermal gravimetric analysis and temperature programmed reduction. Morphology was studied with scanning electron microscopy and Brunauer-Emmett-Teller analysis. Surface characterization was performed by spectroscopic methods including electron spin resonance, nuclear magnetic resonance, Fourier transform infrared, Raman, and X-ray diffraction crystallography. Adsorption isotherms were measured with acidic carbon dioxide and basic ammonia gases. Catalyst was prepared by incipient wetness impregnation method, and used in temperature programmed reduction analysis in the presence of hydrogen. Results indicate solar pyrolysis to be an effective method to produce rice husk ash with high stability and hierarchical porosity where carbon content, porosity, and free electron density can be engineered by manipulating the exposure time to concentrated solar energy. Temperature programmed studies show rice husk ash to be a stable support for palladium catalysts in the presence of hydrogen.