Larinks kanserlerinde bilgisayarlı tomografi ile manyetik rezonans görüntüleme yönteminin tanı değeri
- Tez No: 91922
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAMİ SUMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı larinks kanserlerinin tanısında BT ve MR incelemenin tanı değerinin karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalına gelen ve biopsi sonucu larinks kanseri tanısı almış 31 olgu BT ve MR inceleme ile değerlendirildi. BT ve MR inceleme ile kitlelerin varlığı, lokalizasyonu, kıkırdak tutulumları (epiglot, krikoid, aritenoid ve tiroid), LAM varlığı, preepiglottik, piriform sinüs, ariepiglottik fold, hiyoid kemik tutulumları değerlendirildi ve iki görüntüleme yöntemi literatür eşliğinde karşılaştırıldı. Larinks tümörleri BT'de kontrastsız kesitlerde laringeal kaslarla izodens veya hafif hiperdenstirler. Nadiren hipodens izlenirler. MR incelemede ise T1 ağırlıklı sekanslarda orta intensitede yani yağa göre hipointens, iskelet kasına göre hiperintenstir. T2 ağırlıklı kesitlerde daha hiperintestir. Glottik bölge tümörleri fokal yada diffüz kalınlaşma ile tanınırlar. BT ile büyük boyutlu tümörler kolaylıkla görüntülenebilirken, küçük tutulumlar çoğu zaman tesbit edilemez ve yalancı negatif ve pozitif sonuçlar verir. Supraglottik bölgede larinks arka kesimi yağ dokusu ile desteklenir. Bu nedenle tümör yayılımının BT ve MR inceleme ile tesbiti çok kolaydır. BT'de tümör yağa göre daha denstir. MR incelemede T1 ağırlıklı kesitlerde tümöre ait ara sinyal intensitesi ile yağın oluşturduğu hiperintensite birbirinden kolaylıkla ayrılabilir. Supraglottik kanser tesbitinde MR incelemenin BT'e önemli bir üstünlüğü tesbit edilemedi. Ancak sagital kesitlerde küçük epiglottik tutulumlar dahi kolaylıkla tesbit edilebilir. Kıkırdak tutulumunun tesbiti larinks kanserlerinde tedavinin şeklini değiştirir. Çünkü kıkırdak tutulumunda nüks oranı arttığı için ses koruyucu operasyonlar planlanmaz. BT'de kıkırdak tutulumunun tesbitinde bazı zorluklar vardır. Bunların başında kıkırdak kalsifikasyon ve ossifikasyonundaki düzensizliktir. Nonossifiye alanlar tümör tutulumundan ayrılamaz. Yanlış evrelemeye neden olabilir. MR inceleme nonossifiye kıkırdak-tümör ayrımını doğru bir şekilde yapabildiği için BT'ye oranla önemli bir avantaja sahiptir.II Lenf nodu tesbitinde BT kas-Ienf nodu ayrımını bize doğru olarak gösteremeyebilir. MR inceleme lenf nodu tesbitinde dokular arası zıt çözünürlüğü iyi yapabilmesi ve multiplanar görüntüler alabilmesi ile daha doğru sonuçlar vermektedir. Özellikle koronal kesitler lenf nodu tesbitinde önemli avantajlar kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study is to compare the diagnosis value of CT with that of MR imaging at the diagnosis of larynx carcinoma. With this aim, 31 case, coming to Atatürk University, Medicine Faculty, Radiodiagnostic Department and diagnosed the larynx carcinoma at the result of biopsy have been evaluated with CT and MR Imaging. With CT and MR imaging the existence of mass, localization, cartilage invasion (epiglottis, cricoid, arytenoid and thyroid),the existence of l_AM, preepiglottic, pryform sinus, aryepiglottic fold, hyoid bone invasion have been evaluated and two imaging methods have been compared accompanied by literature. With the laryngeal muscle.larynx carcinoma are izodens or little hyperdense in the non-contrast scans at CT. They were rarely seen hypodense. At MR imaging they are medium intensity an the T1 -weighted scans. Namely they were hypointense to fat, but hyperintense to skeleton muscle. They are more hyperintense on T2-weighted scans. Glottis section tumors are known with focal or diffuse thickness. With CT, while large sized tumors are seen easily, most of time small sized invasions aren't detected and they give wrong negative or positive results. In supraglottic section, the posterior side of larynx is supported fat tissue. So the detection of tumor invasions are very easy with CT and MR imaging. Tumor is more dense to fat at CT. The intermediate signal intensity belonging to tumor and hyperintensity formed by fat are easily differentiated on T1- weighted scans at MR imaging. At the detection of supraglottic carcinoma, it hasn't been detected an important superiority of MR imaging to CT. But in sagittal section, even small epiglottis invasions are detected easily. The detection of cartilage invasion in larynx carcinoma changes the type of treatment. Since the rate of repetition increases, voice protecting operations aren't planned. There are some difficulties at the detection of cartilage invasion at CT. The biggest difficulty is the irregularity on the cartilage calcification and ossification. Non- ossified sections aren't differentiated from the tumor invasion. So it may cause wrong staging. Since MR imaging may make the non-IV ossified cartilage-tumor differentiation truly, it has an important advantage to CT. At the detection of the lymph node, CT couldn't show the muscle-lymph node differentiation truly. Since MR makes better contrast solution between the tissues and could take multiplanar images at the detection of lymph node, MR imaging gives better results. Especially coronal scans has important advantages at the lymph node detection.