Makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak gayrimenkul fiyat tahmini
Real Estate Prediction Using Machine LearningMethods
  1. Tez No: 919383
  2. Yazar: NEBİYE GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gayrimenkul tarla, arsa, bina, konut gibi hareket etmeyen yapıların hepsini kapsamaktadır. Gayrimenkul sektörü, inşaat alanında hem insanların barınma ihtiyacını karşılayarak yaşam kalitesini artırır, hem de istihdama önemli bir katkı sağlar. Bu tezde, hem arsa almak isteyen hem de arsa satmak isteyen yatırımcılar için makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak arsa fiyat tahmini yapacak modeller oluşturulmuştur. Araştırma verileri 2022-2023 yılları arasında İstanbul ili içinde bulunan 1143 adet arsa örneği ile çalışılmıştır. Veri setindeki bağımsız değişkenler: Krediye uygunluk, tür, tapu durumu ve metrekareden oluşmaktadır. Veri kümesi üzerinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Gözetimli öğrenmenin regresyon algoritmaları kullanılmıştır. Veri seti, Makine öğrenmesi yaklaşımlarından Çoklu Doğrusal Regresyon (Multiple Linear Regression), Rastgele Orman (Random Forest, RF) ve Gradient Boots regresyon algoritmaları (teknikleri) kullanılarak modeller oluşturulmuştur. Bu modellerin başarı değerlendirmesi ortalama kare hata (MSE), ortalama mutlak hata (MAE) ve ortalama mutlak yüzde hata (MAPE) metrikleri kullanılmıştır. Yapılan çalışmaların sonuçları analiz edilerek karşılaştırılmışdır. Analiz sonuçları grafik kullanılarak görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Real estate encompasses all immovable properties such as land, plots, buildings, and housing. The real estate sector, within the construction field, not only meets people's housing needs, improving their quality of life, but also contributes significantly to employment. In this thesis, machine learning techniques were used to create models for land price prediction for investors who wish to both buy and sell land. The research data consists of 1,143 land samples located within the city of Istanbul, collected between 2022 and 2023. The independent variables in the dataset are: credit eligibility, type, title deed status, and square meters. Necessary adjustments were made to the dataset. Supervised learning regression algorithms were used. The models were created using machine learning approaches such as Multiple Linear Regression, Random Forest (RF), and Gradient Boosting regression algorithms. The performance of these models was evaluated using metrics such as Mean Squared Error (MSE), Mean Absolute Error (MAE), and Mean Absolute Percentage Error (MAPE). The results of the studies were analyzed and compared, and the analysis results were visualized using graphs.