Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze kadar yapılmış olan Türkiye büyükler greko-romen ve serbest güreş şampiyonaları teknik neticeleri
- Tez No: 9197
- Danışmanlar: DR. AHMET HAMDİ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
-183- ÖZET Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar yapılmış olan Türkiye büyükler greko-romen ve serbest güreş şampiyonalarında alman teknik neticeler bu çalışma içinde yer al mıştır. Bu çalışma Türk güreşinin kalkınmasında faydalı ola cağı kanâati taşınarak gerçekleştirilmiştir. Elde ettiğimiz bu teknik neticeler greko-romen ve serbest güreşte ayrı, ayrı olarak on'ar yıllık değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan bu değerlendirmeler sonucunda Cumhuriyetin ilk yıllarında modern güreş olarak sadece greko-romen güreşin yapıldığı gözlenmiştir. İlk defa resmi serbest güreş şampiyonasının 1938 yılında yapıldığı tesbit edilmiştir. Ülkemizde güreş türü olarak karakucak ve yağlı güreş yapılmaktaydı. Greko- romen güreş ise Cumhuriyetin ilk yıllarında Avrupa'dan getirilen antrenörler ve Avrupa'da profesyonel olarak güreş yapan Türk güreşçileri aracılığıyla ülkemize girmiştir. İlk olarak greko-romen güreş yapanlar arasında azınlık gruplarının da çok miktarda bulunması dikkat çekicidir. Daha önce bahsettiğimiz on'ar yıllık değerlendirmelerin ışığı altında greko-romen güreşte İstanbul'un serbest güreşte de Ankara'nın devamlı başarılı oldukları müşahade edilmiştir. Başlardaki on'ar yıllık değerlendirmeler de şampiyonalarda derece alan bölge Sayısı az olarak gözlenirken, daha sonraki yıllarda derece alan bölgelerin sayısı artma göstermiştir. Bunun sebebleri arasında Anadolu'ya bu güreş türlerini öğretmek için giden antrenörlerin payı büyüktür. I960 'lı yıllardan sonra güreşte transfer yapmalar yavaş yavaş görülmeye başlanmış, bazı bölgeler iyi imkânlara sahip bir kulüp kurarak Türkiye'nin en iyi güreşçilerini toplamışlar ve bölgeleri adına başarılı olmuşlardır.-184- Bu başarılar suni olmuş devam etmemiştir. Bütün sahalarda olduğu gibi güreşte de büyük şehir lere göç olduğu gözlenmiştir. İyi sporcular büyük şehirler de daha iyi spor yapmak ve sosyal imkânlardan faydalanmak için göç etmişlerdir. Büyük şehir kulüpleri sporcu yetiş tirmek yerine devamlı yetişmiş elemanlardan faydalanmışlar dır. Güreş sporunun kırsal kesim insanlarının daha çok yap tığı, yapılan çalışma içinde gözlenmiştir. Istanbul ve Ankara'yı çıkardığımız zaman genel başarı değerlendirmesinde greko-romen güreşte, Sakarya, Konya, Rize, İzmir, Eskişehir, Kocaeli gibi bölgelerin birinci derecede başarılı oldukları görülmüştür. Serbest güreşte ise, Samsun, Sivas, Tokat, Maraş, Denizli, Erzurum, Adana, Çorum, Amasya, Erzincan ve Antalya gibi daha çok bölgenin başarılı oldukları görülmüştür. Türk güreşinin kalkınabilmesi için saydığımız bu böl geler güreşte pilot bölgeler olarak belirlenmelidir. Buralara güreş alt yatırımlarının biran önce yapılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
-185- SmOMRY This study deals with the results of Greco-Roman and freo-style wrestling championships held among adults Grom the establishment of New Turkish Republic on. This hav been achieved thinking that it would benefit the development of Turkish Sport in the long run. The results in both style are categorised into the tenyear-parts. During the early years of the new state only the Gre co-Roman style was made in modern sense. The first official free-style championship was held in 1938, However, Karakucak and lağlı Güreş (National and Traditional Wrestling) had be en being made so far. Greco-Roman style was introduced thro ugh the trainers transferred Groin Go^reign countries and Turkish sportsmen wrestling abroad. It is interesting that the ethnic minority groups were in the majority among those who made Greco- Roman wrestling. As a result of t en- year-categories mentioned above it was. found that İstanbul in free-style and Ankara in Gre co-Roman style were always in the lead. In the early ten-year-categories one can observe that the succensfull teams and districts were very lens whereas in the following years the number of succensfull districts increased, because the trainers who went into cen tral Anatolia to teach modern free and Greco-Romen styles contributed to thin succens. After igöO's first transfers were gradually made and some districts hand well-established and well-equipped clubs and collected the best wrestlers under their roof and thus-186- had some succens But, those were temporary transitional and artificial. As is in all fields, it is found tnat sportsmen mo ved into big cities. In wrestling too. In order to have bet ter opportunities and benefit from the social services. So one can see that the clubs in big cities make use of trai ned wrestlers instead of training the new ones. It was also observed that the people in rural fields have taken greater interest in wrestling. Apart from Ankara and Istanbul, m Greco-Roman sty le. Sakarya, £onya, Rize, Izmir, Eskişehir, Kocaeli were successfull. In free style Samsun, öivas, Tokat, Maraş, De nizli, Erzurum, Adana, Çorum, Amasya, Erzincan and Antalya were also successfull. These cities must be chosen as pilot ones to improve Turkish wrestling Sport and the authoriti es pay much attention to and invest in there fields to im prove the standarts.