Hakkari Merkez ve Yüksekova katı atık vahşi depolama alanlarının rehabilitasyonu ve değerlendirilmesi
Rehabilitation and evaluation of Hakkari Center and Yüksekova solid waste wild storage areas
  1. Tez No: 920422
  2. Yazar: MESRUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Katı atık vahşi depolama alanları, kontrolsüz bir şekilde atıkların biriktirildiği ve çevreye zarar verdiği yerlerdir. Bu durum, yeraltı sularının kirlenmesine, hava kalitesinin bozulmasına ve halk sağlığının tehdit edilmesine yol açmaktadır. Bu çalışmada Hakkari Merkez ve Yüksekova'daki katı atık vahşi depolama alanlarının rehabilitasyonu ve değerlendirilmesi incelenmiştir ve olumsuz etkilerin giderilmesi için rehabilitasyon çalışmalarının nasıl yapılacağı araştırılmıştır. Hakkari Merkez ve Yüksekova'daki katı atık vahşi depolama alanlarının rehabilitasyon sürecinde, atıkların üzerinin kapatılması, sızıntı sularının kontrol altına alınması ve zararlı gazların toplanması gibi yöntemler uygulanmıştır. Bu süreçte çevreye verilen zararların en aza indirilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, bu alanların nasıl değerlendirilebileceği üzerinde durulmuştur. Rehabilite edilmiş alanların yeşil alanlar, parklar veya yenilenebilir enerji projeleri için kullanılabileceği önerilmiştir. Sonuç olarak, Hakkari Merkez ve Yüksekova'daki katı atık vahşi depolama alanlarının rehabilite edilmesiyle çevresel ve toplumsal riskler azaltılmış ve bu alanlar sürdürülebilir projelere dönüştürülmek üzere yeniden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Solid waste wild storage areas are places where waste is accumulated in an uncontrolled manner and harms the environment. This situation leads to groundwater pollution, deterioration of air quality and threatening public health. In this study, the rehabilitation and evaluation of solid waste wild storage areas in Hakkari Center and Yüksekova were examined and how rehabilitation works could be carried out to eliminate negative effects was investigated. In the rehabilitation process of solid waste wild storage areas in Hakkari Center and Yüksekova, methods such as covering the waste, controlling leakage water and collecting harmful gases were applied. In this process, it was aimed to minimize the damage to the environment. In addition, it was emphasized how these areas could be evaluated. It was suggested that the rehabilitated areas could be used for green areas, parks or renewable energy projects. As a result, environmental and social risks were reduced by rehabilitating solid waste wild storage areas in Hakkari Center and Yüksekova and these areas were revaluated to be transformed into sustainable projects.