Türkiye Potentilla l.Beşparmakotu (rosaceae/gülgiller) cinsi taksonlarının fonksiyonel karakterleri (morfolojik ve fenolojik) ile fitocoğrafya bölgeleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on the determination of the relationship between the functional characters (morphological and phenological) of the taxa of the Turkish Potentilla l. Beşparmakotu (rosaceae) and their phytogeography regions
  1. Tez No: 920643
  2. Yazar: GÜLHAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'de Potantilla L. (Beşparmakotu) cinsinin 58 türü (61 takson) bulunmaktadır. Literatüre göre bu taksonlardan 16 tanesi Avrupa-Sibirya, 13 tanesi Iran-Turan ve 10 tanesi de Akdeniz Fitocoğrafya elementidir. 21 tanesinin ise fitocoğrafi bölgesi bilinmemektedir. Cinsin morfolojik fonksiyonel karakterlerin, taksonların bilinen fitocoğrafi bölgelerine göre nasıl bir uyum gösterdiğini belirlemek ve fitocağrafi bölgesi belli olmayan taksonların hangi fitocoğrafi bölgeye ait olabileceğini saptamak çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Literatüre dayalı belirlenen vejetatif ve üreme yapılarına ilişkin kategorik karakterler ANOSIM (Benzerlik Analizi), NMDS (Mertic Olmayan Çok Boyutlu Ölçekleme) ve PCA (Temel Bileşen Analizi) analiz yöntemleri ile analiz edildi. Bulgulara göre, taksonlara ait karakterlerin fitocoğrafi bölgelerden daha çok habitat tipleriyle ilişkili olduğu saptandı. Araştırma bulguları dikkate alındığında literatürlerde Potentilla L. taksonlarının hangi fitocoğrafi bölge elementi olduklarının subjektif olarak belirlendiğine karar verildi. Potentilla L.taksonların fitocoğrafi bölgelerinin belirlenmesi için, iklimsel koşullardan etkilenen özellikler başta olmak üzere daha detaylı fizyolojik, anatomik ve mikromorfolojik karakterlere gerek duyulduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
There are 58 species (61 taxa) of the genus Potantilla L. in Turkey. According to the literature, 16 of these taxa are European-Siberian, 13 are Iranian-Turanian and 10 are Mediterranean phytogeographic elements. The phytogeographic region of 21 of them is unknown. The aim of the study is to determine how the morphological and functional characters of the genus fit into the known phytogeographic shadows of the taxa and to determine which phytogeographic region the taxa with unknown phytogeographic regions may belong to. Categorical characters related to vegetative and reproductive structures determined based on the literature were analyzed using ANOSIM (Similarity Analysis), NMDS (Non-Mertic Multidimensional Scaling) and PCA (Principal Component Analysis) analysis methods. According to the findings, it was determined that the characters of the taxa were more related to habitat types than phytogeographic regions. Considering the research findings, it was decided that the phytogeographical region elements of Potentilla taxa were determined subjectively in the literature. It was concluded that more detailed physiological, anatomical and micromorphological characters, especially the features affected by climatic conditions, were needed to determine the phytogeographical regions of Potentilla taxa.