GPSAM: Gaussian process based smoothing and mapping usingnonlinear optimization
GPSAM: Doğrusal olmayan optimizasyon ile Gauss süreci tabanlı haritalandırma
  1. Tez No: 920678
  2. Yazar: ERHAN EGE KEYVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÖZKAN, DOÇ. DR. EROL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Robotik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde eş zamanlı haritalandırma ve konum bulma problemi, optimizasyon tabanlı metodlar çerçevesinde ele alınmıştır. Harita gösterimi olarak obje tabanlı bir tem- sil kullanılıyor olup, Gauss Süreçleri kullanarak objelerin şekilleri kestirilmiştir. Bu temsilin üzerine, yeni bir düzenleme yöntemi kullanılarak haritalandırma ve konum bulma performansı arttırılmıştır. Bu yöntem, odometri bilgilerinin güvenilir olmadığı durumlarda da iyi sonuçlar vermiştir. Önceki metodlar ile karşılaştırıldığında, yeni metodun hafıza kullanımı açısından da artan performansı ayrıca gösterilmiştir. Son olarak, metodumuzun önceki metodlarla olan karşılaştırmalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the Simultenous Localization and Mapping problem with op- timization based routines. We rely on a object based map representation that utilizes Gaussian Processes to represent the boundaries of the objects in the environment. On top of this representation, we provide an optimization based SLAM system based on a novel smoothing scheme that is able to perform better than the existing filtering based approaches. We show that our approach has better Localization and mapping accuracy while performing better at situations where odometry information is less re- liable. When compared to previous methods, we show that our representation has a much better memory performance whilst providing stochastic information about the environment. At last, we show comparisons with previous methods to demonstrate the capabilities of our new approach.