االتجاهات الداللية عند اإلمام السيوطي في كتابه 'المزهر
Suyûtî'nin El-Muzhir adı kitabındaki anlambilimsel yaklaşımları
  1. Tez No: 920865
  2. Yazar: ABDULBASET MUHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZ SUYÛTÎ'NİN EL-MUZHİR ADI KİTABINDAKİ ANLAMBİLİMSEL YAKLAŞIMLARI Abdulbaset MUHAMMED Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans TEZİ, 2025 Doç. Dr. Yusuf KARATAŞ Dilbiliminin bir dalı anlamlarn, farklı bağlamlarda nasıl üretildiğini ve anlaşıldığını inceler. Bu bilim, insanların nasıl iletişim kurduğunu anlamak için gereklidir; çünkü kelimeler, anlam ve bağlam arasındaki bağlantıları netleştirmeye yardımcı olur. Anlambilimsel inceleme, metinlerin daha derin bir analizine katkıda bulunur ve edebi ve retorik bakışı güçlendirir. Bu bağlamda, bu çalışma, ünlü eseri“el-Muzhir fi'l-Luga ve Envâ'ihe”de âlim El-Suyûtî'nin (ö.911H) ele aldığı anlambilimsel meseleleri analiz etmeyi hedeflemektedir. Araştırma, Suyûtî'nin çeşitli anlam fenomenlerini inceleme yöntemini; ortak kelimeler, eşanlamlılık, zıt anlamlılık, iştikak(kelime türetimi), mecaz gibi kavramları ele alıp tartışmıştır. Çalışma, bu fenomenlerin sebeplerini ve etkilerini açıklamaya çalışarak, Suyûtî'yi Arap tarihindeki yerini ve önemini orta
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEMANTIC APPROACHES OF IMAM AL-SUYUTI IN HIS BOOK AL-MUZHIR ABDULBASET MUHAMMED Master's Dissertation, 2025 Advisor: Assoc. Dr. Yusuf KARATAŞ Semantics is a branch of linguistics that studies meanings and their production and comprehension in various contexts. This field is essential for understanding human communication, as it clarifies the connections between words, meanings, and context, contributing to deeper text analysis and enhancing literary and rhetorical comprehension. This study analyzes the semantic issues addressed by the scholar Al-Suyuti (d. 911 AH) in his work“Al-Muzhir fi al-Lughah wa Anwa'uha.”It explores his approach to phenomena such as homonymy, synonymy, antonymy, derivation, and metaphor, which deepen our understanding of language. The research seeks to elucidate the reasons for these phenomena and their impacts on discourse and linguistic richness, establishing Al-Suyuti as a prominent figure in Arab linguistics.“Al-Muzhir”is significant for exploring the semantic aspe