Biyokütle-atık kauçuk birlikte pirolizi: Sıvı ürün karakterizasyonu
Co-pyrolysis of biomass and waste rubber: Characterization of liquid products
  1. Tez No: 920896
  2. Yazar: BERKAN ŞENACAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, piroliz yöntemi ile piroliz sıvı ürünü ve piroliz suyu fraksiyonu üretimi amacıyla biyokütle olarak ceviz kabuğu ve elastomer atık olarak doğrudan yakma ya da karbon siyahı üretimi dışında uygulama alanı olmayan, atık olarak sorun oluşturan, sanayi bölgelerinde bertarafı güç olan Etilen Propilen Dien Monomer (EPDM) kauçuğu seçilmiştir. 500oC sıcaklık, 10oC/dakika ısıtma hızı ve azot atmosferi altında atık EPDM, ceviz kabuğu ve farklı oranlarda karışımları (75 EPDM-%25 ceviz kabuğu, %50 EPDM-%50 ceviz kabuğu, %25 EPDM-% 75 ceviz kabuğu) kullanılarak piroliz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Atık EPDM ve ceviz kabuğu pirolizinde sırasıyla %32,1 ve %20,7 verim ile sıvı ürün elde edilmiştir. Birlikte piroliz uygulandığında pozitif sinerjik etki görülerek %50 atık EPDM-%50 ceviz kabuğu oranında hazırlanan karışımla %26,1 sıvı ürün verimine ulaşılmıştır. Sıvı ürün; yoğunluk, vizkozite, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve GC-MS yöntemleri uygulanarak karakterize edilmiştir. Atık EPDM sıvı ürününün düz zincirli alkan ve alken karışımından oluştuğu, ceviz kabuğu sıvı ürününün ise ağırlıklı olarak fenolik bileşenler içerdiği saptanmıştır. Oksijenli bileşikler içeren biyokütle piroliz sıvı ürününün alifatik yapılarla zenginleştirilmesi için atık elastomerlerle birlikte pirolizinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, walnut shell as biomass and Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) rubber, which has no application area other than direct incineration or carbon black production, creates a problem as waste and is difficult to dispose of in industrial zones, were selected as the elastomer waste for the production of pyrolysis liquid product and pyrolysis water fraction by pyrolysis method. Pyrolysis studies were carried out using waste EPDM, walnut shell and their mixtures at different ratios (75 EPDM-25% walnut shell, 50% EPDM-50% walnut shell, 25% EPDM-75% walnut shell) at 500oC temperature, 10oC/min heating rate and under nitrogen atmosphere. Liquid product was obtained with 32.1% and 20.7% yields in the pyrolysis of waste EPDM and walnut shell, respectively. When co-pyrolysis was applied, a positive synergistic effect was observed and 26.1% liquid product yield was reached with the mixture prepared at the ratio of 50% waste EPDM-50% walnut shell. The liquid product was characterized by applying density, viscosity, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, and GC-MS methods. It was determined that the waste EPDM liquid product consisted of a mixture of straight-chain alkanes and alkenes, while the walnut shell liquid product contained predominantly phenolic components. It was concluded that to enrich the aliphatic structures of biomass pyrolysis liquid product that contains oxygenated compounds, co-pyrolysis with waste elastomers would be suitable.