Piezoelektrik uygulamalar için kurşunsuz toz kompozisyonu geliştirilmesi
Development of lead-free powder composition for piezoelectric applications
  1. Tez No: 921062
  2. Yazar: BURÇİN UZUNTAŞ HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde sensör ve dönüştürücülerde yaygın olarak kullanılan Kurşun Zirkonat Titanat (PZT) esaslı seramikler üstün elektriksel özellikleri ve yüksek performansları sebebi ile pek çok alanda tercih edilmektedir. Ancak PZT esaslı seramik yapılar, içerisinde bulundurdukları kurşun sebebi ile çevre ve insan sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturmaktadırlar. Bu sebeple kurşunsuz ve PZT esaslı malzemelere alternatif olabilecek kompozisyonlar üzerinde araştırmalar artarak devam etmektedir. Bu kompozisyonlardan olan Bizmut Sodyum Titanat (Bi0,5Na0,5TiO3) esaslı seramikler üzerinde araştırma yapılmakta ve özellikle aktüatör uygulamalarında potansiyel vaat etmektedir. Ancak tek başlarına PZT nin özelliklerini karşılayamamaktadırlar. Bundan dolayı Bi0,5K0,5TiO3 (BKT) ve BaTiO3 (BT) ile ikili, üçlü sistemler oluşturulmakta ve katkılamalarla özellikleri artırılmaya çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasında, morfotropik faz sınırında sentezlenen BNT-BKT kompozisyonuna BT eklenerek 0.83(Bi0,5Na0,5TiO3)-0.11(Bi0,5K0,5TiO3)-0.06 BaTiO3 üçlü kompozisyonu elde edilmiştir. Elde edilen bu kompozisyona ağırlıkça %0,1 Mangan katkısı yapılmış olup, SEM ve XRD analizleriyle yapısal özellikleri incelenmiş ve elektriksel özelliklerinin değişimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Lead Zirconate Titanate (PZT)-based ceramics are widely used in sensors and transducers, due to their excellent electrical properties and high performance, making them a preferred choice in many applications. However, these ceramics pose significant environmental and health risks due to the lead they contain. As a result, there is ongoing research into lead-free alternatives that can replace PZT-based materials. Some of the special composions are bismuth sodium titanate (Bi0,5Na0,5TiO3) based ceramics, which show potential in actuator applications. Despite their promise, these ceramics cannot fully replicate the properties of PZT on their own. To overcome this limitation, binary and ternary systems are being developed by combining Bi0,5K0,5TiO3 (BKT) and BaTiO3(BT), with doping strategies used to enhance their properties. In this study, a ternary composition of 0.83(Bi0,5Na0,5TiO3) - 0.11(Bi0,5K0,5TiO3) - 0.06 (BaTiO3) was synthesized by incorporating BT into the BNT-BKT composition at the morphotropic phase boundary. Additionally, a 0.1 wt% manganese doping was applied to the composition, and the structural properties were analyzed using SEM and XRD techniques. The changes in the electrical properties of the material were also explored.