Betonlarda karbonatlaşma derinliğinin optik fiberlerle belirlenmesi
Detection of carbonation depth in concrete with optical fiber
- Tez No: 921541
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN UYGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Binaların dayanıklılığı, çevresel etkilere karşı yapısal bütünlüğün korunması ve uzun ömürlü olması açısından kritik öneme sahiptir. Karbonatlaşma, betonun çevresel CO₂ ile reaksiyona girerek alkali içeriğinin azalmasına ve çelik donatıların paslanmasına yol açan bir süreçtir. Bu tezde, hızlandırılmış karbonatlaşma uygulanan betonlarda karbonatlaşma derinliğini ölçmek için iki yöntem kullanılmıştır. İlk olarak fenol çözeltisi kullanılarak klasik ölçüm tekniği ve optik fiber teknolojisi tabanlı bir ölçüm tekniği kullanılmıştır. Optik fiberlerden alınan sonuçlarla renk yoğunluğu analizine dayalı olarak karbonatlaşma derinliklerinin hassas şekilde belirlendiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, betonun fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiş, karbonatlaşmanın görünen boşluk ve su emme oranını azaltırken mekanik dayanımı artırdığı belirlenmiştir. Tezde klasik yöntem ile optik fiber yöntemlerin karbonatlaşma derinliğini ölçmede büyük ölçüde benzer sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Bu tezden yola çıkılarak optik fiber teknolojisi kullanılarak yapılan ölçümlerin doğru ve kullanılabilir bir yöntem olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The durability of buildings is of critical importance for maintaining structural integrity and ensuring longevity against environmental effects. Carbonation is a process in which concrete reacts with environmental carbon dioxide, resulting in a reduction in its alkalinity and leading to the corrosion of steel reinforcements. In this study, two methods were employed to measure the carbonation depth in concretes subjected to accelerated carbonation. The first method involved the classical measurement technique using a phenolphthalein solution, while the second utilized an optical fiber-based measurement technique. It was observed that the carbonation depths could be accurately determined based on color intensity analysis of the results obtained from optical fibers. Furthermore, the physical and mechanical properties of the concrete were examined, revealing that carbonation reduced porosity and water absorption rates while enhancing mechanical strength. The study concluded that the classical method and the optical fiber-based method yielded largely comparable results in measuring carbonation depth. Based on the findings, it can be stated that measurements performed using optical fiber technology represent an accurate and practical method.