Riding the storm: The dynamics of Anglo-Ottoman relations from 1918 to 1923
Fırtınayı atlatma: 1918'den 1923'e Türk-İngiliz ilişkilerinin dinamikleri
  1. Tez No: 921676
  2. Yazar: FAHRİYE BEGÜM YILDIZELİ
  3. Danışmanlar: DR. Eugene Michail
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
1918'den 1923'e kadar Anadolu, Yunanistan ve İngiliz Kabinesi'ni ilgilendiren olaylar, İngilizlerin Türklere yönelik dış politikaları için hayati önem taşıyordu. Bu olaylar hakkında genel veya özel olarak çok sayıda analiz olmasına rağmen, İngiliz dış politikalarının Türklere karşı 'köklü değişimi' ile sonuçlanan süreci analiz etmek için hiçbir araştırma yapılmadı. Bu tez, İngiliz-Osmanlı ilişkilerinin dinamiklerini, İngiliz diplomasisi üzerindeki uzun vadeli etkileriyle birlikte inceliyor. Önemli olayların kronolojik bir sırası kullanılırken, bu çalışmanın ana kaynakları kabine belgeleri, muhtıralar ve raporlar, Times Dijital Arşivi 1785-1985, devlet adamlarının kaynaklarının anıları, tezler ve çeşitli yayınlanmış kitaplar ve makaleler olmuştur. Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda, Osmanlı İmparatorluğu'nun bölünmesinden en iyi şekilde yararlanmak için bölge üzerinde ihtiyaç duyulan İngiliz politikasının yeniden formüle edilmesi gerekiyordu. D. Lloyd George'un başbakanlığıyla birlikte, zamansal çözümler sağlamlaştırıldı, ancak Venizelos'un düşüşü ve Mustafa Kemal liderliğindeki Türk Milliyetçi Hareketi'nin yükselişi bu çözümlere kalıcı olarak yol açtı. Bu çalışma üç ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm, Osmanlı İmparatorluğu'nun Çöküşü ve İngiliz tutumları, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden sonraki döneme ve Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra bölgeye yönelik İngiliz politikasının formülasyonuna odaklanacaktır; aşağıdaki alt başlıklara göre ana olaylarla birlikte: i. Konstantinopolis'in İşgali; ii. Paris Barış Konferansı; iii. Türk Milliyetçi Hareketi. İkinci bölümün amacı, İngiliz diplomasisinin gölgesinde gerçekleşen Yunan-Türk savaşı, çalışmanın ana olaylarını açıklamaktır: İzmir'in İşgali ve Çanakkale Krizi. Son olarak, üçüncü bölümdeki olayların sonunda İngiliz diplomasisindeki değişimin sonuçlarını keşfetmek için Lozan Konferansı ve Barış Antlaşması incelenecektir. Sonuç bölümünde, İngiliz diplomasi politikasındaki bu 'kademeli ve radikal değişimin' niteliği ve İngiliz-Türk ilişkilerinin dinamikleri belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The events from 1918 to 1923 in Anatolia, Greece and those involving British Cabinet were vital for British foreign policies towards the Turks. Although there exists quite a lot of analysis regarding those events generally or particularly, no research has been carried out in order to analyse the process which ended with the 'radical change' of British foreign policies against the Turks. This thesis examines the dynamics of Anglo-Ottoman relations in conjunction with their long-term effects on British diplomacy. While a chronological order of the crucial events is employed, the main sources for this study have been cabinet papers, memorandums and reports, the Times Digital Archive 1785-1985, memoirs of statesmen's sources, theses and various published books and articles. By the end of the First World War, a reformulation of British policy needed over the territory was needed in order to get the most out of the partition of the Ottoman Empire. Along with the premiership of D. Lloyd George, temporal solutions were consolidated, however, the fall of Venizelos versus the rise of Turkish Nationalist Movement under the leadership Mustapha Kemal led to these solutions permanently. This study is divided into three main chapters. The first chapter, The Fall of the Ottoman Empire and British attitudes, will focus on the period after the fall of the Ottoman Empire and the formulation of British policy after the fall of the Ottoman Empire towards the region; along with the main events as per the following subheadings: i. The Occupation of Constantinople; ii. The Paris Peace Conference; iii.The Turkish Nationalistic Movement. The purpose of the second chapter, the Greco-Turkish war in the shadow of British diplomacy, is to explain the main events of the study: The Occupation of Smyrna and The Chanak Crisis. Finally, there will be an examination of the Lausanne Conference and Peace Treaty in order to explore the results of the change in British diplomacy at the end of the events in the third chapter. In the conclusion, an attempt is made to determine the nature of this 'gradual and radical change' in the policies of British diplomacy policy along with the dynamics of Anglo-Turkish relations.