A comparative analysis of renewable energy projects in Türkiye and EU countries: Policies, practices, and pathways for a sustainable future
Türkiye ve AB ülkelerindeki yenilenebilir enerji projelerinin karşılaştırmalı analizi: Sürdürülebilir bir gelecek için politikalar, uygulamalar ve yollar
  1. Tez No: 921867
  2. Yazar: EZGİ GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, yerel yönetimlerin yenilenebilir enerjiyi ilerletmedeki rolünü araştırmak için Türkiye ve Avrupa'yı karşılaştırmaktadır. Çalışma, yenilenebilir enerji projelerinin teorik, uygulamalı ve karşılaştırmalı yönlerini kapsamlı bir şekilde kavramak için oluşturulmuştur. Yenilenebilir enerjinin kavramı ve önemi, çalışmanın başında, politik, sosyal ve ekonomik etkilerine odaklanılarak kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. Daha sonra yerel yönetimlerin işlevleri ve görevleri vurgulanmakta ve sürdürülebilir enerji girişimlerinde etkinliklerini sınırlayan faktörler incelenmektedir. Analiz, Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyelini değerlendirmeye devam etmekte ve özellikle kamuoyu farkındalık kampanyaları ve şehir planlamasına vurgu yaparak mükemmel yerel yönetim girişimlerini vurgulamaktadır. Almanya, Danimarka ve İsveç'teki başarılı yerel yönetim girişimleri de Avrupa bağlamını analiz etmek için kullanılmakta ve yaratıcılık ve etkinlik için yararlı standartlar sağlamaktadır. Karşılaştırmalı bölüm, sosyolojik, politik ve ekonomik farklılıkları inceleyerek her bir alana özgü fırsatları ve zorlukları aydınlatmaktadır. Sonuçlar, toplum katılımının, finansal kaynakların ve politik çerçevelerin, yerel yenilenebilir enerji projelerinin uygulanması üzerindeki önemli etkisi vurgulamaktadır. Çalışma, yerel yönetimlerin sürdürülebilir enerji geçişlerine katılımını iyileştirmesine dair önerilerle sona eriyor ve artan kurumsal desteğin, küresel iş birliğinin ve kamuoyu farkındalık kampanyalarının gerekliliğini vurguluyor. Bu tez, Türkiye ve Avrupa'dan gelen içgörüleri birleştirerek yenilenebilir enerjinin geliştirilmesinde boşlukları kapatmak ve daha iyi yerel yönetişimi teşvik etmek için pratik yöntemler sunuyor.
Özet (Çeviri)
This study compares Türkiye and Europe in order to investigate the role that local governments play in advancing renewable energy. The study is set up to give a thorough grasp of the theoretical, applied, and comparative facets of renewable energy projects. The concept and significance of renewable energy are thoroughly examined at the outset of the study, with a focus on its political, social, and economic implications. The functions and duties of local governments are then emphasized, and the factors limiting their efficacy in sustainable energy initiatives are examined. The analysis goes on to assess Türkiye's potential for renewable energy and highlights excellent local government initiatives, with a particular emphasis on public awareness campaigns and urban planning. Successful local government initiatives in Germany, Denmark, and Sweden are also used to analyze the European context, providing useful standards for creativity and efficacy. The comparative chapter explores sociological, political, and economic distinctions, illuminating the opportunities and difficulties particular to each area. The results indicate that community involvement, financial resources, and political frameworks all have a big impact on how well local renewable energy projects are implemented. The study ends with suggestions for improving local governments' involvement in sustainable energy transitions, highlighting the necessity of increased institutional support, global collaboration, and public awareness campaigns. This thesis offers practical methods to close gaps and promote better local governance in the development of renewable energy by combining insights from Türkiye and Europe.