Spor gazeteciliği ve spor gazeteciliğinde teknoloji kullanımı kapsamında yapay zeka
Sports journalism and artificial intelligence within the scope of technology utilization in sports journalism
- Tez No: 921996
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Science and Technology, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Yapay zekâ (YZ), hem veri gazeteciliği hem de robot gazetecilik için altyapı sağlayan teknoloji konumundadır. Yapay zekâ sayesinde büyük veri analizi yapılarak, veriler haberleştirilmektedir. Yapay zeka kullanılarak elde edilen verilerin işlenmesi sayesinde, haberlerin otomatik olarak üretilmesi mümkün hale gelmektedir. Bu süreç, robot gazetecilik olarak adlandırılmakta ve gazetecilik faaliyetlerinin hızlanmasına katkı sağlamaktadır. Yapay zekânın teknoloji dünyasında edindiği yerin yanı sıra, spor medyası üzerindeki etkileri önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Spor medyası, dinamik yapısı nedeniyle yapay zekâ teknolojilerinden geniş ölçüde faydalanmaya başlarken bu durum içerik üretim süreçlerini hızlandırmıştır. Veri analizini daha pratik hale getirmiştir. Ancak YZ'nin, sektördeki rolü sadece avantajlarla sınırlı kalmamıştır. Aynı zamanda mesleki tehditler, etik sorunlar ve çalışanlar üzerindeki etkileri de ayrı tartışma konusu haline gelmiştir. Bu araştırma, spor medyası çalışanlarının yapay zekâ kullanımlarını, bu teknolojilerin iş akışlarına etkilerini ve mesleki geleceklerine yönelik algılarını, spor medyası paydaşlarının; yapay zekâya dair endişelerini, etik sorunlarını ve yapay zekanın gelecekte kullanılacağı düşünülen faaliyet alanlarını incelemektedir. Çalışmanın ilk iki bölümünde literatür taramasıyla yapay zeka ve spor gazeteciliğine ilişkin kavramlar ve tartışmalar ortaya konulmuştur. Araştırma kısmında yapay zeka kullanan spor medyası paydaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle derlenmiştir. Verilerin derlenmesiyle elde edilen bulgular tartışılmış; sonuç ve öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) serves as a foundational technology for both data journalism and robot journalism. Through AI, big data is analyzed, transforming raw data into news content. The processing of data using AI enables the automatic production of news, a process known as robot journalism, which accelerates journalistic activities. In addition to its role in the broader technological landscape, AI's impact on sports media has become a significant area of research. Due to the dynamic nature of sports media, AI technologies have been increasingly adopted, leading to faster content production and more efficient data analysis processes. However, the role of AI in the industry is not solely beneficial; it has also raised concerns regarding professional threats, ethical issues, and its effects on the workforce. This study examines the use of AI by sports media professionals, the effects of these technologies on their workflows, and their perceptions of AI's impact on their future careers. Additionally, the research explores stakeholders' concerns regarding AI, the ethical challenges it poses, and the areas where AI is expected to be implemented in the future. The first two sections of the study present a literature review on AI and sports journalism, highlighting key concepts and debates. In the research section, interviews were conducted with sports media stakeholders who utilize AI, and the data was compiled using descriptive analysis. The findings were discussed and conclusions drawn based on the results.