Eğitimde rekreasyonel uygulamaların özyeterlilik, yenilenme, duygudurum ve iyi oluşa etkisi
Effects of recreational intervention applications in education on self-efficacy, recreation, mood and well-being
  1. Tez No: 922184
  2. Yazar: UMUT UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ATÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çocukların fiziksel ve duygusal sağlığı, hızlı değişen dünya şartlarında önemli bir konu haline gelmiştir. Geleneksel eğitim yaklaşımlarının, öğrencilerin özyeterlilik, yenilenme kapasitesi ve iyi oluş ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığı gözlemlenmektedir. Bu durum, çocukların akademik başarılarının ve psikolojik iyi oluşlarının desteklenmesi için yeni yöntemlere duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Bu araştırmanın amacı, rekreasyonel düzenekte tasarlanmış oyun temelli eğitim etkinliklerinin öğrencilerin özyeterlilik, yenilenme, duygudurum ve iyi oluş düzeylerine etkisini incelemektir. Deneysel olarak tasarlanan bu çalışmada, 18 kişilik deney ve kontrol grupları oluşturulmuş; deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 4 saat rekreasyonel düzenekte tasarlanmış oyun temelli atölyeler uygulanmış, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemler sürdürülmüştür. Etkinlikler, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerinde uygulanmış; sonuçta deney grubunda özyeterlilik düzeylerinde %17,8 oranında artış kaydedilmiştir. Bunun yanı sıra, özyeterlilik düzeyinin öğrencilerin psikolojik iyi oluşlarıyla anlamlı bir ilişki gösterdiği ve bu düzeylerin iyi oluşun %22,6'sını açıkladığı saptanmıştır. Bu bulgular, oyun temelli etkinliklerin eğitimde yaygınlaştırılmasının, öğrencilerin akademik ve psikososyal gelişimlerini desteklemede etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Children's physical and emotional well-being has become a significant issue under rapidly changing global conditions. Traditional educational approaches have been observed to fall short in meeting students' needs for self-efficacy, renewal capacity, and well-being. This situation highlights the need for new methods to support children's academic success and psychological well-being. The aim of this study is to examine the effects of game-based educational activities designed in a recreational context on students' levels of self-efficacy, renewal, emotional state, and well-being. In this experimental study, an experimental group and a control group, each consisting of 18 participants, were formed. The experimental group participated in game-based workshops designed in a recreational context for 8 weeks, with 4 hours of activities per week, while the control group continued with traditional methods. These activities were integrated into Turkish, Mathematics, Science, and Social Studies lessons. As a result, a 17.8% increase in self-efficacy levels was observed in the experimental group. Additionally, self-efficacy levels were found to have a significant relationship with students' psychological well-being, explaining 22.6% of its variance. These findings demonstrate that the widespread adoption of game-based activities in education is an effective method to support students' academic and psychosocial development.