Davranışsal finans açısından bireysel katılımcıların finansal yatırım davranışlarının araştırılması: TR61 Bölgesi örneği
Investigation of individual participants' financial investment behaviors from a behavioral finance perspective: The case of the TR61 Region
  1. Tez No: 922235
  2. Yazar: MERAL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Finansal davranış, bireylerin risk alma eğilimlerini, tasarruf alışkanlıklarını ve yatırım stratejilerini belirleyen psikolojik ve ekonomik faktörleri kapsamaktadır. Finansal kararlar ise, bireylerin finansal kaynaklarını yönetme sürecinde gerçekleştirdikleri yatırım, tasarruf ve harcama seçimleridir. Bu araştırma, TR61 Bölgesi'ndeki bireylerin finansal karar alma süreçlerini ve bu süreçlere etki eden davranışsal finans davranışlarını tespit etmeyi hedeflemektedir. Ayrıca çalışmada, temsil etme, aşırı güven, pişmanlıktan kaçınma, sosyal, duygusal, akla geliş kolaylığı, bilgi ve iletişim kaynaklı ve aşırı iyimserlik boyutları ile tanımlayıcı değişkenler arasında farklılık testleri ile gruplar arasındaki farklılıkları ortaya koymayı amaçlanmıştır. Araştırma, yüz yüze anket yöntemi ile elde edilen verilerin nicel analizi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evreni, TR61 Bölgesi'nde ikamet eden yatırımcıları kapsamaktadır. TR61 Bölgesi, Türkiye'nin Batı Akdeniz Bölgesi'nde bulunan Isparta, Antalya ve Burdur illerini içeren bir ekonomik ve sosyal farklılıkları içerisinde bulunduran bir alandır. Bu evrenden yola çıkarak örneklem, Antalya, Burdur ve Isparta illeri olarak belirlenmiş ve toplam 1.170 kişi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın temel hipotezleri, bireylerin finansal karar alma süreçlerinde tanımlayıcı değişkenler ile oluşturulmuştur. Alt hipotezler ise, araştırma amacına uygun olarak alt boyutlar ile kurulmuştur. Araştırma sonucunda, TR61 Bölgesi'ndeki yatırımcıların finansal karar alma süreçlerinde tanımlayıcı değişkenlerin önemli bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bu tanımlayıcı değişkenler, bireylerin farklı yatırım kararı ve dolayısı ile farklı davranış sergilemelerine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial behavior includes individuals' risk-taking tendencies, savings habits and It covers the psychological and economic factors that determine investment strategies. Financial decisions are made by individuals in the process of managing their financial resources. investment, savings and spending choices.This research examines the financial decision-making processes of individuals in the TR61 Region and their It aims to identify behavioral finance behaviors that affect processes. In addition, in the study, representation, overconfidence, avoidance of regret, social, emotional, rational descriptive with the dimensions of ease of arrival, information and communication-based and excessive optimism. to reveal differences between groups with difference tests between variables is intended.The research was conducted through quantitative analysis of data obtained by face-to-face survey method. has been carried out. The population of the study includes investors residing in the TR61 Region. It covers. TR61 Region, Isparta, located in the Western Mediterranean Region of Turkey, It is within an economic and social diversity that includes Antalya and Burdur provinces. It is an area containing . Based on this universe, the sample is Antalya, Burdur and Isparta. provinces and a total of 1,170 people.The main hypotheses of the research are that individuals are affected by their financial decision-making processes. It was created with descriptive variables. Sub-hypotheses are appropriate to the research purpose. It was established with sub-dimensions. As a result of the research, investors in the TR61 Region have a significant impact on financial decision-making. It was determined that descriptive variables had a significant impact on the processes. This descriptive variables, individuals' different investment decisions and therefore different behavior causes them to display.