Sosyal medya bağımlılığı ile duygusal yeme arasında algılanan stresin rolü
The role of perceived stress between social media addiction and emotional eating
- Tez No: 922579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGA SELİN HÜNLER ÇİDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada sosyal medya bağımlılığı ile duygusal yeme arasındaki ilişkide algılanan stresin aracı rolü incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi 20-39 yaş aralığında yeme bozukluğu tanısı almamış ve sosyal medyadan gelir kazanmayan 260 kişiden oluşmaktadır. 260 katılımcının cinsiyet dağılımı 244'ü kadın, 16'sı erkek şeklindedir. Araştırmaya katılım göstermeye gönüllü kişilere öncelikle Bilgilendirilmiş Onam Formu ve Demografik Bilgi Formu ardından Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği- Yetişkin Formu (SMBÖ-YF), Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) ve Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) uygulanmıştır. Çevrimiçi anketler aracılığıyla veriler elde edilmiş, istatistiksel analizler için SPSS 27 yazılımı ve Process Macro 4.2 programı kullanılmıştır. Bulgulara göre, katılımcıların yükselen sosyal medya bağımlılığı puanlarının, algılanan stres ve duygusal yeme puanları ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili olduğu saptanmıştır. Son olarak yapılan aracılık analiz sonuçlarına göre, sosyal medya bağımlılığı ile duygusal yeme arasındaki ilişkide algılanan stres değişkeninin aracı rolü tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları konu ile ilişkili mevcut literatür ışığında tartışılmıştır. Çalışmanın sonunda araştırmanın sınırlılıklarına ve gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating role of the perceived stress variable in the relationship between social media addiction and emotional eating. The study sample consisted of 260 individuals between the ages of 20-39 who were not diagnosed with an eating disorder and did not earn income from social media. The gender distribution of the 260 participants was as follows: 244 female and 16 male. First, the Informed Consent Form and Demographic Information Form were applied to the individuals who volunteered to participate in the study, followed by the Social Media Addiction Scale- Adult Form (SMAS-AF), Emotional Eating Scale (EES) and Perceived Stress Scale (PSS). Data were obtained through online surveys, and SPSS 27 software and Process Macro 4.2 program were used for statistical analyses. According to the findings, it was determined that the increasing social media addiction scores of the participants were positively and significantly related to perceived stress and emotional eating scores. Finally, according to the results of the mediation analysis, the mediating role of the perceived stress variable in the relationship between social media addiction and emotional eating was determined. The findings of the study were discussed in the light of the existing literature on the subject. At the end of the study, the limitations of the study and suggestions for future studies were included.