Alfentanilin farklı dozlarının hemodinamik parametreler ve hızlı-seri indüksiyon üzerindeki etkileri
- Tez No: 922814
- Danışmanlar: DR. AYŞE HANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Alfentanilin farklı dozlarının hemodinamik parametreler ve hızlı seri indüksiyon üzerindeki etkisini karşılaştırdığımız çalışmamızda hastalar 28'er kişiden oluşan 2 gruba ayrıldı. Premedikasyon uygulanmadan operasyon odasına alınan hastalara standart monitorizasyona ek olarak TOF monitorizasyonu yapıldı.. Grup1'e 3 μg/kg, Grup2'ye 10 μg/kg dozunda alfentanil verildi. Her iki grupta nöromusküler bloker olarak roküronyum bromid (1mg/kg), iv anestezik olarak tiyopental (7mg/kg) kullanıldı. Entübasyon koşullarını belirlemek amacı ile entübasyon skoru; hangi ilacın verildiğini bilmeyen anestezist tarafından Tablo2'de belirtilen kriterlere göre puanlandı. Entübasyondaki TOF değeri, TOF değerinin ≤%5 ve 0 olma zamanları kaydedildi. Hastaların bazal, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası, entübasyon sonrası 1.dk, 2.dk, 3.dk, 4.dk, 5.dk, 7.dk, 10.dk ve cilt insizyonu sonrası sistolik, diastolik, ortalama arter basınçları, kalp tepe atımları ve SpO2 değerleri kaydedildi. Postoperatuar 1., 2.ve 3.günlerde hastalar odalarında ziyaret edilerek ses kısıklığı ve boğaz ağrısı yönünden sorgulandı. 3 μg/kg alfentanil verilen Grup 1 ile 10 μg/kg alfentanil verilen Grup 2'nin entübasyon koşulları ve TOF değerleri arasında istatiksel olarak fark bulunmadı. Hemodinamik parametreler Grup 2'de daha stabildi. Postoperatuar dönemde boğaz ağrısı yaklaşık her iki hastadan birinde görüldü. Gruplar arasında bu iki parametre yönünden istatiksel olarak fark bulunmadı. Hiçbir hastada 1 aydan fazla devam eden boğaz ağrısı ve/veya ses kısıklığı görülmedi. Acil şartlarda sıklıkla stres altında yapmak zorunda kaldığımız hızlı seri entübasyonda; entübasyon koşullarını iyileştirmek için kullanılan yüksek dozlarda alfentanilin şiddetli hipotansiyona ve kas rijiditesine neden olabileceği 59 unutulmamalıdır. Bununla birlikte bir çok çalışmada opioidlerin ortalama arter basıncının düşük olması gereken durumlarda(aort disseksiyonu, sızıntılı aort anevrizması...) daha stabil bir hemodinami sağladığı için faydalı olduğu gösterilmiştir. Çalışmamız sonucunda 10 μg/kg alfentanil verilen Grup 2 ile 3 μg/kg alfentanil verilen Grup 1'in entübasyon koşulları benzer bulunmuştur. Düşük dozda opioid kullanımının ilaç yan etkilerden korunmanın yanında, uygun entübasyon koşulları sağlamada etkili olabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the effects of using different doses of alfentanil on intubation conditions and hemody-namic parameters were investigated to provide rapid-sequence intubation (RSI) conditions. Materials and Methods: Fifty-six female patients between the ages of 24–73 who would undergo a medium surgical procedure with a risk of ASA I-II were divided into two groups of 28 each. Intravenous anesthetic and rocuronium doses were standardized for anesthesia induction, and 3 μg/kg alfentanil was given to Group I and 10 μg/kg alfentanil to Group II for anesthesia induction. Furthermore, after intuba-tion, inhalation anesthesia was standardized, electrocardiography, non-invasive-blood-pressure, peripheral oxygen saturation, end-tidal carbon dioxide, and inspiratory sevoflurane concentration, temperature, and train-of-four (TOF) monitoring were performed. All patients were intubated at 60 s and monitorization was recorded until the 10th min (1st-2nd-3rd-4th-5th-7th-10th min) and after skin incision. Results: We found no significant differences between the two groups according to intubation scores and TOF scores (p=0.052, all p's>0.39, respectively). However, all measured mean-arterial blood pressure values were lower in Group II (all p's82) at the 3rd min and after intubation, but HRs of Group I were higher than the baseline HR (all p's