İmlâsı açısından Kur'ân'ın i'câzı
The miracle of the Qur'an in terms of spelling
- Tez No: 923255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YUSUF HAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
“İmlâsı Açısından Kur'ân'ın İ'câzı”konusunu işleyen bu çalışmamız; giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın amacı, kapsamı, yöntemi, kaynakları ve özgün değeri gibi bilgilere yer verilmiştir. Ardından, tezin kavramsal çerçevesinde“resm/imlâ, tevkîf ve i'câz”terimleri, tarihî veriler ve âlimlerin tespitleri doğrultusunda açıklanmıştır. Ayrıca,“Arap Yazısına Genel Bir Bakış”başlığı altında, Arap yazısının temel özellikleri ve dayanakları ele alınmıştır. Birinci bölümde, Kur'ân'ın imlâsı ve imlâsının tevkifîliği konusu irdelenmiştir. Bu bölümde, Hz. Peygamber, Hz. Ebû Bekir ve Hz. Osman dönemlerinde Kur'ân'ın imlâsı, sebepleri ve yöntemleri belirtilmiş; daha sonra da Hz. Peygamber'in ümmiliği ve vahiy kâtipliği meselesine değinilmiştir. İkinci kısımda ise, Kur'ân imlâsının tevkifîliğiyle ilgili olarak imlânın tevkifî olduğu, tevkifî olmadığı ve yazı kurallarına uyulması gerektiğini savunan üç ayrı görüş detaylı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde, Kur'ân imlâsının kökeni, özellikleri ve kaideleri ele alınmıştır. Bu bağlamda, Kur'ân imlâsında etkisi olduğu söylenen dilsel sebepler, kâtip hataları, mâna farklılıkları, kıraat çeşitliliği ve kâtip sahâbenin bildiği hikmetler gibi hususlar açıklanmıştır. Bunun yanı sıra, imlânın özellikleri, farklı kıraat vecihleri, hikmetli mânalar, aslî harekelere ve harflere işaretler, fasih Arap lehçeleri ve senedin ittisâli gibi konulara da yer verilmiştir. Bu bölümün son kısmında ise, Mushaf imlâsının usûlü ve kaideleri bağlamında hazif, ziyâde, hemze, bedel, fasıl-vasıl gibi konulara temas edilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Mushaf'ın yukarıda belirtilen yazım kuralları çerçevesinde, imlâ temelli/kaynaklı i'câzı, bazı âyet örnekleriyle ortaya konulmuştur. Sonuçta ise, çalışma neticesinde ulaşılan bazı önemli tespit ve bulgulara dikkat çekilmiştir. Anahtar Sözcükler Tefsir, Mushaf, İmlâ, Resm-i Istılahî, Resm-i Kıyasî, Tevkifîlik, İ'câz.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the subject of“The Miracle of the Qur'an in Terms of Spelling”, consists of an introduction, three main sections and a conclusion. The introduction section includes information such as the purpose, scope, method, sources and original value of the research. Then, within the conceptual framework of the thesis, the terms“resm, tevkîf and i'câz”are explained in line with historical data and the findings of scholars. In addition, under the title of“A General View of Arabic Writing”, the basic features and foundations of Arabic writing are discussed. In the first section, the spelling of the Qur'an and the tevkîf of its spelling are examined. In this section, the spelling of the Qur'an during the periods of Hz. Prophet, Hz. Abu Bakr and Hz. Osman, its reasons and methods are specified; then, the issue of the Hz. Prophet's illiteracy and his being a revelation scribe is touched upon. In the second part, three different views on the withholding of Quranic spelling, namely, spelling is withholding, non-withholding and that the rules of writing should be followed, are examined in detail. In the second part, the origin, characteristics and rules of Quranic spelling are discussed. In this context, issues such as linguistic reasons said to have an effect on Quranic spelling, scribal errors, differences in meaning, variety of recitation and wisdoms known by the scribe companions are explained. In addition, attention is drawn to issues such as the characteristics of spelling, different recitation styles, wise meanings, signs for primary vowels and letters, fluent Arabic dialects and economics of the document. In the last part of this section, issues such as hazif, ziyâde, hemze, bedel, fasıl-vasıl are touched upon in the context of the method and rules of Mushaf spelling. In the third section, the orthographic miraculousness of the Mushaf, within the framework of the above-mentioned spelling rules, is presented with some verse examples. In conclusion, some important findings and observations reached as a result of the study were highlighted. Key Words Tafseer, Mushaf, Writing, Standard drawing, Regular writing, Tevkîf (Holines), İncapacitate