Gemlik Körfezi, İznik Gölü, Bursa ve Yenişehir ovaları arasında kalan sahanın jeomorfolojisi
Geomorphology of the area between Gemlik gulf, İznik lake , Bursa plain and Yenişehir plain
  1. Tez No: 92339
  2. Yazar: CENGİZ KAYACILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın amacı; Gemlik körfezi, İznik gölü, Bursa ovası ve Yenişehir ovası ırasında kalan sahanın jeomorfolojik oluşum ve gelişimini araştırmaktır. Çalışma sahası, Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) üzerinde bulunmaktadır. Bu ledenle, relief sistemleri neotektonik rejimin denetiminde gelişmiştir. Sağ yönlü doğrultu atımlı fayların egemen olduğu sahada, oblik ve normal atımlı fay ir da izlenmektedir. Fayları yansıtan jeomorfolojik unsurlardan; ötelenmiş vadi, çizgisel vadi ibi bazı özellikler doğrultu atımı yansıtmakta, fay diklikleri, fay façetaları, basamaklanmış îomorfolojik birimler gibi diğer bazı özellikler ise eğim atımlı fayların varlığını östermektedir. Sahada; 950-1200 metrelerde Alt-Orta Miyosen, 650-900 metrelerde Üst Miyosen, 00-600 metrelerde Üst Pliyosen denüdasyonal yüzeyleri ve Pleyistosen flüvyal taraçaları ispit edilmiş ve haritalanmıştır. Drenaj ve vadi sistemleri Pliyo-Kuvaterner boyunca oluşmuştur. Kuvaterner'deki ıban düzeyi değişiklikleri sonucu gençleşmiş flüvyal şekiller meydana gelmiştir. Bazı kireçtaşı sahaları üzerinde karstik şekiller tespit edilmiştir. Bu karstik şekiller liyo-Kuvaterner yaşındadır...Jr
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is the study of the geomorphological formation and evolution of the area between Gemlik Gulf, İznik Lake, Bursa Plain and Yenişehir Plain. The study area takes place on the North Anatolian Fault Zone (NAFZ). Therefore,.elief systems have developed as a result of controlled by the neotectonic regime. Based on the fieldwork right - lateral faults are dominant and some oblique - slip and iip - slip faults can also be observed in the research area. Geomorphological expressions ;uch as offset valleys, linear valleys show that there has been strike - slip movement on the iault. On the other hand, fault scarps, triangular facets and stepped geomorphological units ndicate that there has also been dip - slip movement on the fault. Denudational surfaces of Lower to Middle Miocene at 950-1200 meters, Upper vliocene at 650-900 meters, Upper Pliocene at 400-600 meters and Pleistocene fluvial erraces have been studied and mapped in the area. Drainage and valley systems have formed during the Plio-Quaternary. Rejuvenated luvial land forms have developed as a result of base level changes during the Quaternary. Karstic forms on the some limestone areas have been studied. These karstic land forms.re of Plio-Quaternary age.