Yüksek mukavemetli alumina seramiklerin üretimi
  1. Tez No: 9239
  2. Yazar: BAHRİ KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN YEREBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
iii ÖZET Bu vermiş olduğum tezde, önce seramik hakkında genel bilgiler sonra da yüksek ısıya dayanıklı Alumina seramiklerin üretiminde kullanılan yöntemler, üretim esnasında ortaya çıkar bazı yapı değişiklikleri ve üretim hataları Üzerinde duruldu. Bu tezde her bir bölümde neler incelendi, ana başlıklar altında şöyledir. Birinci bölümde seramiğin genel tanımı, tarihçesi üzerende duruldu. kinci bölümde seramiklerin genel sınıflandırılması üzerinde ana başlıklar altında duruldu. Üçüncü bölümde seramik hammaddelerinin oluşumu ve bu hammaddeler üzerinde tek tek duruldu. Dördüncü bölümde de kil ocaklarının çeşitleri ve onların yeryüzüne çıkarma şekilleri üzerinde duruldu. Beşinci bölümde seramik endüstrisinde çamur hazırlama aşamaları ve yöntemleri ile bu aşamada kullanılan makinaların açıklaması üzerinde duruldu. Altıncı bölümde seramik çamurlarının "şekillendirilmesi üzerinde duruldu. Yedinci bölümde seramik çamurunun kurutulması yöntemleri, kurutmada ortaya çıkan hatalar ve kurutma esnasında ortaya çıkan yeni özellikler üzerin de duruldu» Sekizinci bölümde ise seramiğin pişirilmesinde kullanılan fırın çeşitleri, bu fırınlarda uygulanan pişirme yöntemleri, pişirmede çamurda olan değişiklikler ile meydana gelen hatalar üzerinde durulmuştur. Dokuzuncu bölümde ise bir hamur reçetesi nasıl hazırlanır. Onuncu bölümde yüksek mukavemetli seramikler üzerinde duruldu. Burada seramiğin ısıya karşı mukavemetli olanının yani refrakter malzemenin sınıflandırılması, tane dağılımı ve genel açıklamaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, -first of genaral knowledge about ceramic has been summarized, then the techniques which are high heat recistance alumina ceramics have been given. Phase transformation and some o-f problems faced during the production have been given. This thesis include following chapters ; In the fist chapter, genaral definations and historical 1 development of ceramics materials will be discussed. In the second chapter, ceramics materials will be categorized. In the third chapter, development of ceramics row materials will be summerized spereatly. In the forth chapter, types of clay mines and the techniques which clays produced in order to use in industry will be discussed. In the fifth chapter, mining and treatment of raw materials will be given and some of machine which are used to produce in that steps will be discussed. In the sixth chapter, the forming methods of ceramics muds will be discussed. In the seventh chapter, techniques which are used to dcry ceramic ware and the problem foced during the drying ceramic ware and some of phase transformation that step will be discussed. In the eighth chapter, firing ceramic ware, methods, teype of kilns, phase transformation during drying the mud and the problems in that step will be discussed. In the nineth chapter, how it will be prepareed that a prescription of mud. In the teenth chapter, properties of high strength ceramics will be given. Heat recistance and type of refractor ceramics, grain size and sperate in the material will be discussed.