Örnek bir işletmede yatay ve düşey yem karma makinalarının çalışma performanslarının belirlenmesi
Examination of the operating performance of horizontal and vertical feed mixing machines in an example farm
  1. Tez No: 925146
  2. Yazar: SEÇİL KALAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yatay ve düşey helezonlu yem karma makinelerinin performansını karşılaştırılmış, bu makinelerden alınan yem örneklerinin boyut ve ağırlık dağılımlarını analiz edilerek, makinelerin yem hazırlama kapasitesi ve kalitesi belirlenmiştir. Bu sayede, her iki makinenin verimliliği ve etkinliği hakkında bilgi edinilmiştir. Materyal ve Yöntem: Çalışmada materyal olarak yatay ve düşey helezonlu yem karma makineleri ve hayvancılık işletmesinden alınan yemler kullanılmıştır. Denemelerde yemlerin boyut analizleri ve ağırlıkları bir kumpas, hassas terazi ve elek sistemi ile ölçülmüştür. Ölçümler sonucu her iki makinadan alınan yemlerin boyut analizi yapılarak değerleri belirlenmiştir. Elde edilen değerler esas alınarak her iki örnek yemler için ağırlık ve boyut ölçümü laboratuvar ortamında tek tek ölçülüp tartılarak denemesi yapılmıştır. Bulgular: Denemelerde yatay ve düşey helezonlu yem karma makinelerinin performansı, eleğin farklı katmanlarındaki partikül boyutları ve bu katmanlardaki ağırlık dağılımları karşılaştırılarak belirlenmiştir. Sonuç: Elde edilen sonuçlara göre, yatay yem karma makineleri yemlerin daha homojen ve daha iyi parçalanmasını sağlamıştır. Denemede kullanılan yem türleri için yatay makinelerin daha uygun olduğu ortaya konmuştur. Buna karşılık, düşey yem karma makineleri bazı yem (şeker pancarı posası ve arpa) türlerini daha iyi parçalarken, büyük parçaları parçalama eğilimi düşük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the performance of horizontal and vertical auger feed mixing machines was compared by examining the size and weight distributions of feed samples collected from these machines. Consequently, the feed preparation capacity and quality of the machines were evaluated, providing insights into the efficiency and effectiveness of both types of machines. Material and Methods: In the study, horizontal and vertical auger feed mixing machines and feed samples obtained from a livestock enterprise were used as materials. During the experiments, the size analysis and weights of the feeds were measured using a caliper, a precision balance, and a sieve system. As a result of the measurements, the size analysis of the feeds obtained from both machines was performed, and the values were determined. Based on the obtained values, the weight and size of the feed samples were individually measured and weighed in a laboratory environment, and the tests were conducted accordingly. Results: In the experiments, the performance of horizontal and vertical auger feed mixing machines was determined by comparing the particle sizes in different layers of the sieve and the weight distributions in these layers. Conclusions: According to the results obtained, horizontal feed mixers have resulted in more homogeneous and better grinding of the feeds. It was found that horizontal mixers are more suitable for the types of feed used in the trial. On the other hand, vertical feed mixers performed better in grinding certain types of feed (such as sugar beet pulp and barley), but they showed a lower tendency to break larger particles.