Haber metinleri üzerinde makine öğrenmesi yöntemleri ile duygu analizi
Sensiment analysis using machine learning methods on news text
  1. Tez No: 925228
  2. Yazar: ASLI GİZEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Haber metinlerinde yer alan duygular analiz edilerek, bu haberlerin toplum üzerindeki etkileri değerlendirilebilir. Bu kapsamda Türkçe metinlerde geniş yelpazede duygu analizi çalışmalarının yetersiz olduğu ve bu eksik alanın çözümüne yönelik yaptığımız bu çalışma ile Türkçe haber metinlerinde makine öğrenmesi yöntemleriyle özellikle şiddete yönelik“korku”,“mutluluk”,“öfke”,“üzüntü”ve“şaşkınlık”duyguları tespit etmek hedeflenmiştir. Türkçe dil yapısı da dikkate alınarak çalışmaya özel hazırlanan bir külliyat üzerinde sıfat ve isim ayrışımı yapılarak TF-IDF ve Double Normalizasyon yöntemleri ile bu çalışmaya özgü sözlük grupları oluşturulmuştur. Bu sözlük grupları ile makine öğrenmesi yöntemleri (Çok Katmanlı Sinir Ağları (MLP), Destek Vektör Makineleri (SVM), Rastgele Orman (RF), LightGBM, XGBoost, GPT-2, BERT, DistilBERT ve XLM ROBERTa) kullanılarak haber metinleri üzerinde duygu analizi sınıflandırılması sağlanmıştır. Değerlendirme metrikleri olarak F1-ölçütü, doğruluk, geri çağırma ve hassasiyet kullanılmıştır. Model eğitiminde Double Normalizasyon ile oluşturulan sözlük grubu, GPT-2 modeli, Kafes Arama (Grid Search) optimizasyon yöntemi ve çapraz doğrulama ile kullanılarak elde edilen en yüksek 0,99 F1-ölçütü ve 0,99 doğruluk değerleri elde edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçların ve veri setinin Türkçe metinlerde duygu sınıflandırması yapılmasına yönelik gelecekteki benzer çalışmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
By analyzing the emotions in news texts, the effects of these news on society can be evaluated. In this context, considering the inadequacy of wide-ranging sentiment analysis studies on Turkish texts, and aiming to solve this missing area, this study aims to detect emotions such as“fear”,“happiness”,“anger”,“sadness”and“surprise”especially towards violence in Turkish news texts using machine learning methods. By performing adjective and noun separation on a corpus specially prepared for the study by also taking into account the Turkish language structure, dictionary groups specific to this study were created using TF-IDF and Double Normalization methods. With these dictionary groups, machine learning methods (Multilayer Neural Networks (MLP), Support Vector Machines (SVM), Random Forest (RF), LightGBM, XGBoost, GPT-2, BERT, DistilBERT and XLM ROBERTa) were used to classify sentiment analysis on news texts. F1-score, accuracy, recall and precision were used as evaluation metrics. In model training, the dictionary group created with Double Normalization, GPT-2 model, Grid Search optimization method and cross validation were used to obtain the highest F1-score of 0.99 and accuracy values of 0.99. It is expected that the results and dataset obtained in this study will shed light on similar future studies on sentiment classification in Turkish texts.