Diyarbakır merkez ve kırsal alanlarında 7-11 yaş grubu ilkokul çocuklarının boy-ağırlık ölçümleri ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 9260
  2. Yazar: VATAN KAVAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. E. SAVAŞ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
27 ÖZET Bu çalışmada merkez ve kırsal alan ilkokul öğrencilerinin 7-11 yaş grupları arasındaki boy4;ağırlık ilişkileri incelendi. Merkez ilkokullarında 2418 öğrenci, kırsal alan ilkokullarında ise, 22Q2 öğrenci özerinde çalıştık. Diyarbakır merkezindeki 7-8 ve 9 yaş grubundaki erkek öğrenciler kız öğrencilerden daha uzun, 7 ve 9 yaş grubundaki erkek öğrenciler ise kız öğrencilerden daha ağır olduğu; Kırsal alandaki ilkokulların 7-8 ve 9 yaş gruplarına ait erkek öğrenci lerin kız öğrencilerden daha ağır oldukları tespit edildi. 8,10 ve 11 yaş gruplarına ait merkez ilkokul erkek öğrencile rinin kırsal alan ilkokul öğrencilerimden daha ağır olduğu görüldü. 8 ve 10 yaş gruplarına ait kırsal alan ilkokul erkek öğrenci leri merkez ilkokul erkek öğrencilerinden daha uzundur. Sonuçlarımızı bu konudaki diğer çalışmalarla tartıştık.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY In this study, height-weight relations of 7-11 age groups were investigated in the primary-schools students in the center and rural areas of Diyarbakır. We studied on 2202 students in the primary-schools of rural areas and on 2418 students in the schools of Diyarbakır city-center. We found that male students of 7 and 9 age groups were heavier than female students of the same age groups and also male students of 7-8 and 9 age groups were taller than female students of 7-8 and 9 age groups in the primary-schools of rural areas of Diyarbakır. We also observed that the male students of 8, 10 and 11 age groups in the schools of city-center were heavier than the female students of the same age groups. Male students of 8 and 10 age groups in the schools of rural areas were taller than male students of the primary-schools of city-center. We discussed our results with those that were obtained from the other articles related with this study.