Ratlarda bleomycinin sebep olduğu akciğer fibrosisi üzerine E vitaminin etkisinin histo-patolojik metodlarla deneysel olarak araştırılması
- Tez No: 9262
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bleomycin, insanlarda zamana ve doza bağlı olarak pnömonitis ve fibrosis geliştiren yaygın kullanımlı bir antineoplastik bir ajan' dır. Bleomycinin sebep olduğu akci ğer harabiy etinin mekanizması bilinmemektedir. Bununla bir likte, şimdiki sonuçlar Bleomycinin süperoksit ve hidroksil radikalleri gibi reaktif oksijen türleri oluşturabileceğini gösteriyor. Biz, bu nedenle, sıçanlarda Bleomycinin neden olduğu akciğer fibrosisine intraperitoneal (i. p.) olarak uygulanan E vitaminin hiperoksi için koruyucu etkisini mor folojik yönden araştırdık. Çalışmamızın sonunda veriler, E vitaminin, Bleo mycinin neden olduğu akciğer fibrosisi olayını azaltıyor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bleomycin is a commonly used antineoplastic agent which produces dose-and time-dependent pneumonitis and fib rosis in humans. The mechanism of bleomyc in-induced lung injury is uncertain. Howover, current data shows that blep- mycin can generate reactive oxygen species such as superoxi de and hydroxyl radicals. We therefore investigated whether intraperitoneal (i.p.) injection of vitamin E, a protectant for hyperoxia, could modulate the morphological estimates of bleomycin-induced lung fibrosis in rats. These data indicate, in the current study design, that Vitamin E decreased the severity of bleomycin-induced pulmonary fibrosis in rats.