Zeytinyağı ekstraktlarının antibakteriyel aktivitesinin belirlenmesi
Determination antibacterial activity of olive oil extracts
- Tez No: 926208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ UÇAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, zeytinyağına eklenen doğal bileşenlerin antibakteriyel etkilerini inceleyerek, bu karışımların mikroorganizmaların çoğalmasını inhibe etme potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Son yıllarda, sentetik antibakteriyel maddelerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin artması, doğal antibakteriyel ajanların geliştirilmesine yönelik araştırmaları hızlandırmıştır. Bu bağlamda, fenolik bileşikler bakımından zengin kuru incir, çörek otu ve kekik gibi doğal bileşenler zeytinyağına ilave edilmiş ve bu karışımların antibakteriyel etkinlikleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmada kullanılan zeytinyağı örnekleri Kilis ve Gaziantep illerindeki yerel üreticilerden temin edilmiştir. Çalışmada, zeytinyağı ve ilave edilen doğal bileşenlerin Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa, Shigella spp., Bacillus subtilis, Escherichia coli ve Klebsiella pneumoniae bakterilerine karşı antibakteriyel etkileri agar kuyucuk difüzyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, kekik ilave edilmiş zeytinyağı örnekleri, özellikle Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis ve Bacillus subtilis üzerinde en güçlü antibakteriyel etkinliği göstermiştir. Çörek otu ilave edilmiş zeytinyağı örnekleri, Pseudomonas aeruginosa ve Shigella spp. üzerinde orta düzeyde inhibisyon alanları oluşturmuştur. Kuru incir ilave edilmiş zeytinyağı örneklerinin antibakteriyel etkilerinin sınırlı olduğu belirlenirken, saf zeytinyağının ise düşük düzeyde inhibisyon gösterdiği tespit edilmiştir. Bu çalışma, zeytinyağına eklenen doğal bileşenlerin fenolik içeriklerini ve antibakteriyel etkilerini artırdığını ortaya koymuş, Kilis bölgesindeki zeytinyağlarının antibakteriyel potansiyeline ilişkin literatürdeki eksikliği gidermiştir. Elde edilen bulgular, bu karışımların doğal antibakteriyel ajanlar olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the antibacterial effects of natural compounds added to olive oil and to evaluate their potential to inhibit the growth of microorganisms. In recent years, the increasing adverse health effects of synthetic antimicrobial agents have accelerated the search for natural alternatives. Phenolic compounds, in this context, play a significant role as natural antibacterial agents. The antibacterial activities of natural compounds, such as dried figs, black seed, and thyme, mixed with olive oil, were examined in this study. Olive oil samples used in the study were obtained from local producers in Kilis and Gaziantep provinces, and these samples were supplemented with dried figs, black seed, and thyme. The antimicrobial effects of these mixtures were assessed using the agar well diffusion method against Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa, Shigella spp., Bacillus subtilis, Escherichia coli, and Klebsiella pneumoniae. The results indicated that olive oil samples with thyme exhibited the strongest antibacterial effects, particularly against Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, and Bacillus subtilis. Olive oil with black seed showed moderate antibacterial activity against Pseudomonas aeruginosa and Shigella spp. olive oil with dried figs demonstrated limited antibacterial effects, while pure olive oil showed low inhibition. The study found that the addition of natural compounds to olive oil enhanced its phenolic content and antibacterial activity. This research fills a significant gap in the literature regarding the antibacterial potential of olive oils from the Kilis region and suggests that these mixtures could be considered as natural antimicrobial agents.