1952-1967 yılları arasında Makedonya'dan Manisa iline gelen göçmenlerin kent ekonomisine etkileri
The effects of migrants from Macedonia on the urban economy of Manisa between 1952 and 1967
  1. Tez No: 926881
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden başlayarak Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kurulduğu yıllarda ve sonrasında Balkanlardan göç hareketi çeşitli şekillerde devam etmiştir. Makedonya Balkanlardan gelen göçe kaynaklık eden ülkelerden biri olurken; Manisa da ağırlıklı olarak Türkiye'nin batı kesimini tercih eden göçmenlerin bir yerleşkesi haline gelmiştir. Bu anlamda mevcut tez çalışması göç ve ekonomi kesişiminde Manisa ilini ele almaktadır. Tezin amacı Makedonya'dan Manisa'ya yerleşmiş göçmenlerin görüşlerine başvurarak 1952-1967 yılları arasında Manisa'ya gerçekleştirilen göçlerin kent ekonomisi üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Dolayısıyla mevcut çalışma:“1952-1967 döneminde Makedonya'dan Manisa'ya yerleşen göçmenlerin kent ekonomisine etkileri nedir?”araştırma sorusuna yanıt aramaktadır. Buna bağlı olarak göçmenlerin Manisa'ya göç ve yerleşme süreçleri, göç öncesi ve sonrası değişen iş kolları ve güncel durumda göçmenlerin istihdam durumunu ortaya çıkarmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the last period of the Ottoman Empire and continuing into the early years of the Republic of Türkiye, migration from the Balkans has continued in various ways. While Macedonia has been one of the notable sources of this migration, Manisa has become a significant settlement for immigrants, particularly those who favor the western part of Türkiye. This thesis addresses Manisa province at the intersection of migration and economy aiming to explore the effects of migration on the urban economy between 1952 and 1967 by gathering insights from immigrants who settled in Manisa from Macedonia. Its research question is:“What are the effects of immigrants from Macedonia who settled in Manisa between 1952 and 1967 on the urban economy?”Thus, it seeks to illuminate the migration and settlement processes of these immigrants, the changes in their business activities before and after migration, and their current employment status.