Türkiye sulak alan yönetim planları uygulama süreçlerinin Gökçeada lagünü örneği üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of Turkey's wetland management plan implementation processes on the example of Gökçeada lagoon
  1. Tez No: 927216
  2. Yazar: KEVSER ESER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HERDEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Doğal Kaynaklar Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gökçeada'nın güneybatısında Aydıncık (Kefaloz)'da konumlanan Gökçeada Lagünü Çanakkale'nin tek, Türkiye'nin ise Ulusal Öneme Haiz 59 sulak alanından biridir. Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü tarafından 2021-2025 yıllarını içeren Tuz Gölü'nün Yönetim Planı uygulamaya sokulmuştur. Gökçeada Lagünü Sulak Alanının Doğal, Kültürel Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi ideal Hedefine ulaşmak için 5 Uygulama Hedefi ve bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için belirlenmiş olan 23 faaliyetin ve 7 maddelik plan kararların gerçekleşme durumları bu tez kapsamında irdelenmiştir. Planda temel olarak görevli olan 10 kurumun sorumluluklarını yerine getirip getirmedikleri araştırılmıştır. Ayrıca lagünün dip çamuru da çok uzun yıllardır her türlü hastalığa iyi geldiği söylemiyle, turistlerin çamur banyosu yapması için önemli bir destinasyon olarak tanıtılmıştır. Yönetim Planın faaliyetlerinden biri olan ancak yetersiz bütçe nedeniyle yapılamayan analizler de bu çalışma kapsamında yapılmıştır. Suyun toplam alfa ve beta aktivitesi sonuçları sınır değerlerin altında kalmıştır. Çamurunun radyoaktif radon değeri limitin altında bulunmuştur. Ancak ölçülen diğer radyoaktif maddeler için mevzuatta bir limit yoktur. Çamur içerisinde ayrıca üreyen bir bakteriye rastlanılmamıştır. Tez çalışması kapsamında yeni dönem için yapılacak olan yönetim Planına çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gökçeada Lagoon, located in Aydıncık (Kefaloz), southwest of Gökçeada, is the only wetland in Çanakkale and one of the 59 wetlands of national importance in Turkey. The 2nd Regional Directorate of the Ministry of Agriculture and Forestry has implemented the management plan of the salt lake for the years 2021-2025. In order to achieve the ideal goal of developing the natural and cultural values of the Gökçeada Lagoon Wetland by protecting its natural and cultural values, 5 implementation goals and the implementation status of 23 activities and 7 plan decisions established for the implementation of these goals have been examined within the framework of this thesis. It was also examined whether or not the 10 institutions responsible for the plan were fulfilling their responsibilities. In addition, the bottom sediment of the lagoon has been promoted for many years as an important tourist destination for mud baths, with the claim that it is good for all kinds of diseases. Analyses, which were one of the activities of the management plan but could not be carried out due to insufficient budget, were also carried out as part of this study. The results of the total alpha and beta activity of the water were below the limits. The radioactive radon value of the sludge was found to be below the limit. However, there is no legal limit for the other radioactive substances measured. No bacteria were found growing in the sludge. The scope of the thesis study, various suggestions were presented for the Management Plan to be prepared for the new period.