Yabancıların sağlık hizmetlerine erişimi ve sosyal uyum ilişkisi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on foreigners' access to health services and social cohesion
  1. Tez No: 927241
  2. Yazar: ÖZGE ÖZKOÇAK SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Göç, tarih boyunca toplumların çeşitli sebeplerle yaşadığı bir olgudur. İnsanlar, savaşlar, ekonomik zorluklar, doğal afetler ve politik belirsizlikler gibi çeşitli nedenlerle göç etmek zorunda kalmışlardır. Son yıllarda, özellikle Suriye ve Afganistan'daki iç savaşlar ve siyasi istikrarsızlıklar, Türkiye'yi büyük bir göç dalgasıyla karşı karşıya bırakmıştır. Bu bağlamda, Türkiye, göçmenler için hem bir transit geçiş noktası hem de yerleşim yeri olarak önemli bir konumda bulunmaktadır. Göçmenlerin yeni yaşam alanlarına uyum sağlama süreçleri, hem bireylerin hem de toplumların sağlığının sürdürülebilirliği açısından büyük bir öneme sahiptir. Sağlık hizmetlerine erişim, göçmenlerin hem fiziksel hem de ruhsal sağlık durumlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimde yaşadığı zorluklar, onların genel sağlık durumlarını ve topluma uyum süreçlerini olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimini engelleyen faktörlerin ortadan kaldırılması, hem bireylerin sağlıklarını koruma hem de toplumsal sağlık seviyesini yükseltme açısından önemlidir. Suriye ve Afganistan'dan gelen göçmenlerin geçiş güzergâhında bulunan Sivas ili, geniş tarım arazileriyle pek çok göçmen için önemli bir yerleşim merkezi haline gelmiştir. Bu araştırmanın odağı olan Sivas ili, göçmenlerin tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunmak için sıkça tercih ettikleri bir bölgedir. Çalışmanın amacı, Suriyeli ve Afgan göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimini kısıtlayan unsurları belirlemek ve bu unsurların sosyal uyum süreçleriyle ilişkisini analiz etmektir. Araştırmada, göçmenlerin deneyimlediği süreçleri detaylı bir şekilde inceleyebilmek amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme formları veri toplama aracı olarak tercih edilmiştir. Görüşmelerde, katılımcıların sağlık hizmetlerine erişim deneyimleri ve sosyal uyum süreçleri derinlemesine incelenmiştir. Elde edilen bulgular, göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimini iyileştirecek politikaların geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu politikaların, göçmenlerin toplumsal uyum süreçlerine de olumlu katkı yapacağı düşünülmektedir. Araştırmanın, göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimini artırma ve toplumsal uyum süreçlerini destekleme konusunda hem teorik hem de pratik bilgiler sunması beklenmektedir. Elde edilen veriler, göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştıracak stratejilerin geliştirilmesine yönelik önemli ipuçları sağlamaktadır. Sivas ili örneğinde gerçekleştirilen bu araştırmanın, benzer sorunlarla karşılaşan diğer bölgeler için model teşkil etmesi hedeflenmektedir. Bu araştırma, Türkiye genelinde benzer göçmen nüfuslarına sahip iller için yol gösterici olmayı ve göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimlerini iyileştirme çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimini iyileştirecek ve toplumsal uyum süreçlerini destekleyecek politikaların geliştirilmesine yönelik önemli veriler sunmaktadır. Göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimde karşılaştığı engellerin ortadan kaldırılması ve bu sürecin iyileştirilmesi, hem bireysel hem de toplumsal sağlığın sürdürülebilirliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle, elde edilen bulgular doğrultusunda, göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişimini iyileştirecek politika ve stratejilerin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that societies have experienced throughout history for various reasons. People have been forced to migrate due to wars, economic difficulties, natural disasters, and political uncertainties. In recent years, particularly the civil wars and political instability in Syria and Afghanistan have confronted Turkey with a massive wave of migration. In this context, Turkey holds a significant position as both a transit point and a settlement area for migrants. The process of migrants adapting to their new living environments is of great importance for the sustainability of both individual and community health. Access to healthcare services significantly affects the physical and mental health of migrants. Difficulties in accessing healthcare services can negatively impact migrants' overall health status and their process of social integration. Eliminating the factors that hinder migrants' access to healthcare is crucial for both protecting individual health and improving public health levels. Sivas province, which is located on the migration route from Syria and Afghanistan, has become an important settlement area for many migrants due to its vast agricultural lands. The focus of this study, Sivas province, is a region frequently preferred by migrants for engaging in agricultural and livestock activities. The aim of this study is to identify the factors restricting Syrian and Afghan migrants' access to healthcare services and to analyze the relationship between these factors and their social integration processes. In this research, a qualitative research method was used to examine the experiences of migrants in detail, and semi-structured interview forms were employed as the data collection tool. Through interviews, participants' experiences regarding access to healthcare services and social integration processes were thoroughly analyzed. The findings aim to contribute to the development of policies that will enhance migrants' access to healthcare services. These policies are also expected to have a positive impact on migrants' social integration processes. This research is anticipated to provide both theoretical and practical insights into improving migrants' access to healthcare services and supporting their social integration. The collected data offer significant clues for developing strategies to facilitate migrants' access to healthcare. This study, conducted in Sivas province, aims to serve as a model for other regions facing similar challenges. It seeks to provide guidance for provinces across Turkey with similar migrant populations and contribute to efforts to improve migrants' access to healthcare services. This study presents crucial data for developing policies that will enhance migrants' access to healthcare and support their social integration processes. Removing the barriers that migrants face in accessing healthcare and improving this process is vital for the sustainability of both individual and public health. Therefore, based on the findings, it is necessary to develop policies and strategies that will facilitate migrants' access to healthcare services.