Doktorların yardımcı araç olarak yapay zekayı kullanmasına ilişkin genel tutumlarının nörobilim alanında incelenmesi
Examination of doctors' general attitudes towards the use of artificial intelligence as a supplementary tool in the field of neuroscience
- Tez No: 927289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KRİSTİN SURPUHİ BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapay zeka ve nörobilim birbiriyle ilişkili alanlardır. Nörobilimden elde edilen bilgiler yapay zeka alanındaki ilerlemelere katkıda bulunurken, yapay zeka alanındaki teknolojik gelişmeler de nörobilim ve tıp alanındaki ilerlemeyi kolaylaştırmıştır. Bu çalışma, doktorların yapay zekanın tıp alanındaki artan rolüne yönelik tutumlarını incelemektedir. Çalışmaya toplam 200 katılımcı (81 kadın ve 119 erkek) katılmıştır. Örneklem, İstanbul Avrupa yakasındaki sağlık kuruluşlarında çalışan doktorlardan oluşmaktadır. Veriler, Google Forms aracılığıyla çevrimiçi bir Yapay Zeka Anketi aracılığıyla toplanmış ve SPSS 30 kullanılarak analiz edilmiştir. Demografik verileri ve anket yanıtlarını yorumlamak için frekans analizi de dahil olmak üzere tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Demografik özelliklere dayalı tutumlarda anlamlı farklılıklar olup olmadığını belirlemek için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) and neuroscience are interrelated fields. While insights from neuroscience contribute to advancements in AI, technological developments in AI have also facilitated progress in neuroscience and medicine. This study examines the attitudes of doctors toward the increasing role of AI in medicine. A Toplam of 200 participants (81 women and 119 men) took part in the study. The sample consisted of doctors working in healthcare institutions on the European side of Istanbul. Data were collected through an online Artificial Intelligence Survey via Google Forms and analyzed using SPSS 30. Descriptive statistics, including frequency analysis, were used to interpret demographic data and survey responses. Mann Whitnet U and Kruskal Wallis H were conducted to determine whether there were significant differences in attitudes based on demographic characteristics.